fbpx
Strona głównaFinanseGmina wyłącza część ulicznego oświetlenia

Gmina wyłącza część ulicznego oświetlenia

Ten rok nie będzie łatwy dla większości samorządów. Już od kilku miesięcy apelują one do rządu o rzetelne rozliczanie dotacji, m.in. na oświatę. Bez odpowiedzi. Tymczasem pieniądze przekazywane przez administrację rządową nie pokrywają wszystkich wydatków, jakie gminy musiały ponieść, na przykład w związku z nieudaną reformą edukacji i zapewnieniem miejsc w szkołach podwójnym rocznikom. Do tego dochodzi znaczna podwyżka cen energii, która również negatywnie odbije się na finansach gmin. Nie inaczej jest na przykład w gminie Żarki. W związku z podwyżką cen energii tamtejszy samorząd zdecydował o wyłączaniu części oświetlenia ulicznego między godzina 23.30 a 4.00.
Jak zapewnia żarecki samorząd, przez całą noc oświetlone będą jednak kluczowe ulice oraz skrzyżowania ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale w nieco ograniczonym zakresie.
Dostawa energii elektrycznej dla potrzeb Gminy Żarki podrożała o 48 proc. w porównaniu do 2019 roku – informuje Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Gminy Żarki. – Przetarg na dostawę energii był organizowany w Żarkach trzy razy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Mimo zapowiedzi, iż nie będzie wzrostu cen energii elektrycznej dla samorządu, to w praktyce wzrost wzrostu cen nastąpił. Przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie dostawy energii zaoferowały ceny znacznie wyższe niż w roku poprzednim. W związku z faktem tak znacznej podwyżki konieczne jest wprowadzenie oszczędności.

Jak informuje przedstawicielka samorządu Żarek, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych zostali uczuleni na kwestie związane z oszczędzaniem energii. Trwa przegląd obwodów i krok po kroku będą wprowadzane wyłączenia oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach gminy Żarki.
Oświetlone przez całą noc zostaną skrzyżowania i główne ulice w ciągu dróg powiatowych i wojewódzkich, ale i w tym wypadku planuje się włączanie części lamp – zapowiada Katarzyna Kulińska-Pluta.
Z informacji przekazanych przez samorząd wynika, że system będzie wprowadzany już w najbliższych dniach. Wszystko po to, aby jeszcze teraz, zimą poczynić oszczędności.

Fot. Wojciech Ochocki


WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -