fbpx

Gmina Olsztyn produkuje prąd ze słońca

Zakończyły się już prace montażu instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby budynków użyteczności publicznej w gminie Olsztyn. Panele już produkują prąd.

Fotowoltaika została zainstalowana w Olsztynie dla: Przedszkola, Urzędu Gminy, Hali sportowej, dwóch budynków szkół Podstawowych oraz dla szkoły w Biskupicach, Kusiętach, Turowie oraz Zrębicach.

Dwie instalacje z nich czyli na urzędzie oraz szkole podstawowej przy ul. Zielonej w Olsztynie zlokalizowane są na gruncie, a pozostałe na dachach budynków. Łączna ilość zamontowanych paneli to 431 sztuk o łącznej mocy około 149 kWh.

Gmina Olsztyn produkuje prąd ze słońca 2
fot. UG Olsztyn

Wytworzona z nich energia elektryczna wygeneruje oszczędności dla gminy w długofalowej perspektywie i wykorzystywana będzie na bieżące potrzeby budynków. W rezultacie zmniejszą się rachunki za energię o około 70 %.

Całkowita wartość projektu pn. „OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Olsztyn” to prawie 750 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania ze środków unijnych to 561 634,92 złotych.

Inwestycja została dofinansowana w ramach RPO Województwa Śląskiego dla osi priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii oraz gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT.

Gmina obecnie aplikuje o środki na panele dla budynków prywatnych. Sprawa najprawdopodobniej rozstrzygnie się na przełomie tego oraz przyszłego roku.

K KIK