fbpx

Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego powoli dobiega końca – potrwa do 14 września

Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną i potrwa jeszcze tylko do 14 września. W 9. edycji BO do rozdysponowania jest niemal 9,5 mln zł.

Na głosowanie wystarczy poświęcić tylko chwilę, za to efekty owego przedsięwzięcia owocują w kolejnych latach. Swój głos oddać można na portalu Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie. Aby uzyskać pomoc w celu oddania głosu, wystarczy zadzwonić w okresie głosowania (7-14 września) codziennie w godz. 8-20 pod nr tel. 780 031 217.

Budżet Obywatelski w Częstochowie to wydzielona część budżetu miasta, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu same częstochowianki i częstochowianie. W tym roku do rozdysponowania jest dokładnie 9 468 489 złotych. Do wyboru jest natomiast 455 zadań, na które można głosować.

Głosować mogą mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy. Każda głosująca osoba ma do rozdysponowania 10 punktów na projekty ogólnomiejskie oraz 10 punktów na projekty dzielnicowe. Punkty należy rozdysponować w trakcie jednego głosowania.

W przypadku projektów o charakterze dzielnicowym, głosujący mogą oddać swój głos na projekty dotyczące dzielnicy, w której mieszkają. W ramach każdej puli (ogólnomiejskiej i dzielnicowej) można przyznać 10 punktów jednemu projektowi lub rozdzielić punkty pomiędzy projekty.

Każda osoba uprawniona do głosowania ma prawo głosować tylko raz. Aby prawidłowo oddać głos należy podać swoje dane: imię i nazwisko, 4 ostatnie cyfry numeru PESEL, adres zamieszkania oraz potwierdzić zawarte oświadczenia.

W celu weryfikacji oddania głosu należy wprowadzić w określone pole numer telefonu komórkowego. Na wskazany numer osoba głosująca otrzyma SMS-em darmowy kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole. Przy użyciu jednego numeru telefonu mogą zagłosować 2 osoby, ponieważ na jeden numer telefonu można uzyskać 2 kody – po jednym dla każdej z 2 osób.

W bazie uprawnionych do głosowania znajdują się osoby zameldowane w Częstochowie na pobyt stały lub czasowy. Osoby chcące zagłosować, ale nie posiadające meldunku, wystarczy, że zgłoszą się z dowodem tożsamości do stacjonarnego punktu głosowania przy ul. Śląskiej 3/5 w celu weryfikacji tożsamości i dodania do bazy osób uprawnionych do głosowania.

W przypadku zadań nieinwestycyjnych (warsztaty, koncerty, spotkania etc.), ich realizacja będzie zależna od sytuacji epidemiologicznej. Więcej informacji nt. BO znajduje się na stronie UM Częstochowy.

LN/UM Częstochowy