fbpx

Częstochowska Fundacja Oczami Brata na pomoc Ukrainie. Jak się przyłączyć?

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Fundacja Oczami Brata rozpoczyna współpracę ze sprawdzonymi organizacjami świadczącymi wsparcie dla Ukrainy.

Fundacja Oczami Brata z Częstochowy rozpoczęła współpracę z Fundacją Zustricz. Celem jest pomoc obywatelom Ukrainy.

-Szanowni Państwo, w te dni bądźmy razem. Pokaż solidarność z naszymi sąsiadami. Znam Aleksandrę Zapolską – Ukrainkę i przedstawicielkę Fundacji Zustricz osobiście. Jest to wyjątkowa kobieta o wielkim sercu. Zawsze przy naszych spotkaniach cudownie opowiadała o Ukrainie. Uśmiechała się i była pełna nadziei, zawsze wdzięczna za wsparcie otrzymywane od Polaków. Martwiła się wcześniejszymi doniesieniami i próbą destabilizacji sytuacji w jej państwie i niestety miała rację. Dziś organizuje wsparcie. Jej kraj pogrąża się w wojnie i totalitaryzmie. Proszę, bądźmy razem z Olą i całym narodem ukraińskim – apeluje Paweł Bilski, prezes i fundator Fundacji Oczami Brata.

Częstochowska Fundacja Oczami Brata na pomoc Ukrainie. Jak się przyłączyć? 2
Protest Fundacja Zustricz

Potrzebne są leki, śpiwory, opatrunki, żywność…

W placówkach częstochowskiej fundacji rozpoczęły się zbiórki rzeczy i leków, które dzięki Fundacji Zustricz zostaną rozdysponowane pomiędzy potrzebujących. Co jest zbierane? Organizatorzy akcji przede wszystkim proszą o zaopatrzenie medyczne. Najważniejsze są bandaże, opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczenia wody, taktyczne opaski uciskowe i antyseptyki.

Do punktów można przynosi także śpiwory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, skarpety, obuwie, spacerówki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie pieluchy jednorazowe dla dzieci i dorosłych, wkładki higieniczne, ręczniki papierowe, a także ręczniki z mikrofibry.

Częstochowska Fundacja Oczami Brata na pomoc Ukrainie. Jak się przyłączyć? 3
fot. Pixabay

Niezbędne są też butelkowana woda, żywność błyskawiczna, batony energetyczne, owoce suszone, orzechy, konserwy, kasze błyskawiczne i mieszanki błyskawiczne. Zbierany jest również sprzęt specjalistyczny tzn. hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory i generatory prądu.

Gdzie przynosić dary?

Rzeczy można przynosić do Kawiarni Alternatywa 21 (Stary Rynek, czynne od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 22), Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20, czynne od poniedziałku do piątku od godz. 10-18), Biura Fundacji Oczami Brata (ul. Brzezińska 47/59/2, czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16), Częstochowskiego Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością (ul. Krakowska 1, czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16) oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej (ul. Łukasińskiego 40, czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16). Szczegóły: www.oczamibrata.pl.

Działania Fundacji Zustricz można wesprzeć również bezpośrednio, przelewając środki na numer konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904. W tytule należy wpisać: pomoc dla Ukrainy.

Wolontariusze poszukiwani!

Osoby, chcące osobiście wesprzeć organizacje świadczące pomoc, mogą zostać wolontariuszami. Fundacja Oczami Brata prosi więc o zgłoszenie chęci wsparcia zwłaszcza osoby, które potrafią tłumaczyć z języka ukraińskiego i rosyjskiego, mogą pomóc uchodźcom w zapewnieniu wsparcia prawnego, medycznego
i edukacyjnego albo mają możliwość udostępnienia lub wynajmu lokalu mieszkaniowego. Poszukiwani są również właściciele samochodów, którzy mogą wziąć udział w przewozie osób i rzeczy.
Aby zostać wolontariuszem należy skontaktować z biurem fundacji: 533-527-368, biuro@oczamibrata.pl.

Częstochowska Fundacja Oczami Brata na pomoc Ukrainie. Jak się przyłączyć? 4
fot. Pixabay

Oddaj krew dla poszkodowanych!

Fundacja Oczami Brata informuje również, że aby zostać dawcą krwi dla poszkodowanych w wojnie można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Budynku Przychodni MSWiA przy ul. Kopernika 38. Rejestracja dawców odbywa się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 7 do 14 oraz wtorki od godz. 7 do 16.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Adresy punktów recepcyjnych. Tu osoby uciekające przed konfliktem na Ukrainie mogą otrzymać pomoc