fbpx

Fotowoltaika – 31 marca kończy się możliwość skorzystania z systemu opustów

Jeśli chcesz skorzystać z systemu opustów w związku z instalacją paneli fotowoltaicznych, to warto się pospieszyć – termin mija z dniem 31 marca. Od 1 kwietnia zmieni się sposób rozliczania prosumentów.

Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli fotowoltaicznych i zgłoszą to do 31 marca 2022 r., będą mogły przez najbliższe 15 lat rozliczać się na dotychczasowych zasadach. Od 1 kwietnia 2022 roku planowana jest zmiana systemu rozliczeń energii wytwarzanej przez prosumentów z ilościowego z wykorzystaniem opustów na wartościowy. Wszystkie osoby, które zdecydują się na montaż paneli po tym terminie, będą rozliczane na nowych zasadach.

Według obecnych zasad, za każdą jednostkę energii elektrycznej wprowadzoną do sieci, prosument może pobrać za darmo 0,8 lub 0,7 jednostki. Ten system rozliczenia nazywamy net-meteringiem i ma charakter ilościowy. Nowy sposób, zwany net-billingiem, polega na rozliczeniu wartościowym energii elektrycznej.

Według założeń net-billingu, każdy prosument będzie miał założone tzw. konto prosumenckie. Co miesiąc będzie ono zasilane przez depozyt prosumencki, czyli wartość energii, którą uda mu się wprowadzić do sieci. Wartość ta będzie wyznaczana po cenach godzinowych. Innymi słowy, z tego konta będzie można opłacić rachunek za prąd pobrany z sieci w czasie, gdy instalacja nie będzie w stanie zaspokoić naszych potrzeb.

Wykorzystanie depozytu prosumenckiego będzie możliwe w ciągu 12 miesięcy. Jeśli nie zostanie on wykorzystany, zostanie zwrócony prosumentowi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zwrot nie może przekraczać 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci.

Część osób, które rozważają inwestycję w panele fotowoltaiczne, obawia się, że po 31 marca będą stratni w związku z wprowadzeniem nowych przepisów. Jednak wszystko zależy od naszego profilu zużycia energii. W związku ze zmianą przepisów prosumenci na pewno stracą dostęp do darmowego magazynu energii, a więc nie jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników zużywających spore ilości energii elektrycznej po zachodzie słońca.

Należy pamiętać, że kupując energię z sieci, będzie trzeba zapłacić VAT, akcyzę, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz opłatę dystrybucyjną z częściową ulgą. Wówczas opłacalny może okazać się zakup magazynu energii, pozwalający na korzystanie z darmowego prądu także po zmroku.

Podpisanie umowy przed 1 kwietnia zagwarantuje rozliczenie na starych warunkach przez kolejne 15 lat. Więcej na temat nowego sposobu rozliczania prosumentów możesz przeczytać tutaj.

LNŚ