fbpx

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy powiewa nad pl. Biegańskiego. To gest solidarności

-Z pełną mocą potępiamy to, co dzieje się na Ukrainie – zaznaczył w czwartek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, w 24 lutego nad ranem siły zbrojne Federacji Rosyjskiej z wielu kierunków rozpoczęły bezprzykładny, zmasowany, stanowiący jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego atak na Ukrainę – na granice tego państwa, na odrębny kraj chcący sam stanowić o sobie.

Częstochowa solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Symbolem tego jest niebiesko-żółta flaga, która powiewa nad centralnym placem miasta (tuż obok flagi Polski).

– Z pełną mocą potępiamy to, co dzieje się na Ukrainie – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na placu Biegańskiego podczas spotkania z przedstawicielami mediów. – W tym trudnym czasie, gdy została zagrożona została niepodległość Ukrainy, naszym przyjaciołom z miast partnerskich prześlemy wyrazy wsparcia, serdeczne życzenia, by ustały wszelkie ataki, by nie ginęli ludzie, by Ukraińcy mogli żyć, pracować i rozwijać swój kraj w pokoju i w poczuciu bezpieczeństwa i normalności – dodał.

Prezydent Częstochowy zapowiedział także skierowanie listu do wszystkich członków Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy z wezwaniem do okazania solidarności z Ukrainą. Tu przypomnijmy, że Krzysztof Matyjaszczyk pełni obecnie funkcję przewodniczącego tego Stowarzyszenia, zrzeszającego 81 miast.  

Punkt informacyjno-pomocowy

Aktualnie w Urzędzie Miasta przy ul. Waszyngtona 5 organizowany jest punkt informacyjno-pomocowy dla potrzebujących wsparcia osób pochodzenia ukraińskiego. Będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze budynku, w godzinach pracy urzędu. Na miejscu będzie dostępny tłumacz oraz osoba, która doradzi w sprawach dotyczących pobytu, zasiłku społecznego, pomocy prawnej czy psychologicznej.

Samorząd zwrócił się także do dyrekcji placówek oświatowych z prośbą o otoczenie szczególną opieką dzieci i młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz rozpatrzenie się w ich potrzebach – zarówno w zakresie pomocy psychologicznej, jak i materialnej.

– Przypomnijmy, że rząd decyduje w temacie spraw międzynarodowych, spraw związanych z uchodźcami i emigrantami, on ma możliwości oraz narzędzia prawne i finansowe do świadczenia takiej pomocy. Będziemy współpracować z wojewodą w tym zakresie oraz informować, na co mogą liczyć Ukrainki i Ukraińcy – mówił prezydent Matyjaszczyk.

W kontakcie z merami ukraińskich miast, z którymi od lat Częstochowa współpracuje, jest zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, który podczas czwartkowego spotkania opowiadał o dramacie, jaki rozgrywa się obecnie w Ukrainie.

ZS

Czytaj także: Ochrona międzynarodowa. Jak złożyć wniosek?