fbpx

Finał 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Kto triumfował?

W sobotę, 5 listopada w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana odbył się finał 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej.

Tak jak pisaliśmy, w tym roku Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej doczekał się 43. edycji (zapowiadaliśmy ją TUTAJ). Za organizację wydarzenia odpowiada Regionalny Ośrodek Kultury.

Konkurs ma na celu pobudzanie aktywności twórczej w dziedzinie poezji, promocję utalentowanych poetów, integrację środowisk literackich oraz zainteresowanie mieszkańców Częstochowy i regionu formą wyrazu artystycznego, jaką jest poezja. Wydarzenie adresowane jest do twórców po debiucie (dla autorów po debiucie książkowym lub prasowym) oraz debiutujących, których wiersze nie były dotąd publikowane. W konkursie mogli wziąć udział poeci z kraju i z zagranicy, piszący w języku polskim, w wieku od 16 lat. Zgłoszenia przyjmowano do 12 września.

Warunkiem udziału było nadesłanie zestawu wierszy (niepublikowanych w wydawnictwach zwartych i czasopismach ogólnopolskich ani nienagradzanych w innych konkursach poetyckich, również niepublikowanych na portalach literackich) zawierającego do pięciu utworów własnego autorstwa i o dowolnej tematyce.

Finał 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Kto triumfował? 2
Finał 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej (fot. ROK/Facebook)

Finał wydarzenia odbył się w sobotę, 5 listopada w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana.

W kategorii „debiut” jury nie przyznano pierwszego i trzeciego miejsca. Z kolei nagrody za drugie miejsca ex aequo odebrały Magdalena Szpunar oraz Natalia Kostrzewa. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Grzegorz Paczkowski i Dawid Zalewski.

Zwyciężczynią w kategorii „po debiucie” została Magdalena Cybulska zajmując trzecie miejsce. Równorzędne wyróżnienia trafiły do Beaty Gruszeckiej – Małek, Katarzyny Mazur i Anny Piliszewskiej.

Nagrody laureatom wręczyli: dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury – Małgorzata Majer, radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk, starosta częstochowski – Krzysztof Smela oraz jurorzy Marta Podgórnik i Marek Zagańczyk.

Fundatorami nagród byli Regionalny Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe w Częstochowie (za II miejsce w kat. debiut).

Muzycznym zwieńczeniem tegorocznego konkursu był koncert „Jestem Julią/Poświatowska” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka oraz solistek Agaty Widery-Burdy, Iwony Chołuj i Marty Honzatko.

Artystki wykonały utwory Haliny Poświatowskiej do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego w aranżacji Tomasza Chmiela. Honorowy patronat sprawował Marszałek Województwa Śląskiego. Szczegóły: www.facebook.com/ROKCzestochowa

red., mat. ROK

Czytaj: Znamy wyniki Konkursu Poezji Śpiewanej “*** żyje się tylko chwilę…”. Kto go wygrał?