fbpx

DKF „Rumcajs”. Festiwal im. Janusza Kołodziejskiego

Pod auspicjami DKF „Rumcajs” odbędzie się 15 maja 7. Festiwal Filmów Dokumentalnych „Życie pod Specjalnym Nadzorem” im. Janusza Kołodziejskiego. Projekcja najlepszych filmów dotychczasowych festiwalowych edycji rozpocznie się w sali Akademickiego Centrum Kultury „Politechnik” (al. AK 23/25) o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Społecznie zaangażowane dokumenty, piękne obrazy, poruszające historie, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawionych wydarzeń złożą się na program tego seansu.

Twórca i dyrektor Festiwalu Radosław Domański (pedagog, reżyser, podróżnik i muzyk) zaprasza słowami: Dokumenty to rejestracje, a nie kreacje rzeczywistości. Równoważą sztukę, informację i edukację. Festiwal jest innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino z refleksją na tematy wykluczenia. Obrazy prezentowane na Festiwalu to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, pokazujących problemy i wyzwania współczesnego społeczeństwa. Tegoroczna edycja to świat w zbliżeniu. Wojna, walka z wykluczeniem społecznym, skutki stereotypów, konflikty, współczesna emigracja …

Jak zapewnia, przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze. To filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo! Także ten świat skalany śmiercią ośmioletniego Kamila i bezrozumnym, zwierzęcym okrucieństwem wobec niego, które dokonały się przecież w naszej Częstochowie.

Dzisiejsi działacze „Rumcajsa” dumni są z tego, że patronem 7. edycji „Życia pod specjalnym nadzorem” został Janusz Kołodziejski, nasz klubowy kolega, wieloletni wiceprezes, który klubowi był bezgranicznie oddany i ratował go na wielu dziejowych zakrętach – mówi obecny wiceprezes Krzysztof Kasprzak. – Pamiętamy o nim również jako zasłużonym pedagogu, dyrektorze II LO im. Traugutta oraz wykładowcy akademickim. Był także szefem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, któremu region i miasto zawdzięczały wiele cennych inicjatyw (m.in. przyznawanie lokalnych Złotych Masek). 

PROGRAM:
godz. 18.00

– „No i cóż, że na Ukrainę” – reż. Jan Zub, Polska 2016/ 31 min.;

– „No i cóż, że do Szwecji” – reż. Radosław Domański, Polska 2009/ 42 min.

godz. 19.30

– „Pan Charon” – reż. Mateusz Żegliński, Polska 2016/ 12 min.;

– „Bożena i Paweł” – reż. Paweł Iwanowicz, Polska 2014/ 5 min.;

– „Partia życia” – reż. Aleksandrer Krystyniak, Polska 2014/ 15 min.;

– „Stąd do przyszłości” – reż. Radosław Domański, Polska  2017/ 20 min.

Tadeusz Piersiak

DKF „Rumcajs”. Festiwal im. Janusza Kołodziejskiego 1
Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Janusza Kołodziejskiego

Czytaj także: W OPK „Gaude Mater” odbędzie się spotkanie z Robertem Małeckim