Pod auspicjami DKF „Rumcajs” odbędzie się 15 maja 7. Festiwal Filmów Dokumentalnych „Życie pod Specjalnym Nadzorem” im. Janusza Kołodziejskiego. Projekcja najlepszych filmów dotychczasowych festiwalowych edycji rozpocznie się w sali Akademickiego Centrum Kultury „Politechnik” (al. AK 23/25) o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Społecznie zaangażowane dokumenty, piękne obrazy, poruszające historie, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawionych wydarzeń złożą się na program tego seansu.
Twórca i dyrektor Festiwalu Radosław Domański (pedagog, reżyser, podróżnik i muzyk) zaprasza słowami: Dokumenty to rejestracje, a nie kreacje rzeczywistości. Równoważą sztukę, informację i edukację. Festiwal jest innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino z refleksją na tematy wykluczenia. Obrazy prezentowane na Festiwalu to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, pokazujących problemy i wyzwania współczesnego społeczeństwa. Tegoroczna edycja to świat w zbliżeniu. Wojna, walka z wykluczeniem społecznym, skutki stereotypów, konflikty, współczesna emigracja …
Jak zapewnia, przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze. To filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo! Także ten świat skalany śmiercią ośmioletniego Kamila i bezrozumnym, zwierzęcym okrucieństwem wobec niego, które dokonały się przecież w naszej Częstochowie.
Dzisiejsi działacze „Rumcajsa” dumni są z tego, że patronem 7. edycji „Życia pod specjalnym nadzorem” został Janusz Kołodziejski, nasz klubowy kolega, wieloletni wiceprezes, który klubowi był bezgranicznie oddany i ratował go na wielu dziejowych zakrętach – mówi obecny wiceprezes Krzysztof Kasprzak. – Pamiętamy o nim również jako zasłużonym pedagogu, dyrektorze II LO im. Traugutta oraz wykładowcy akademickim. Był także szefem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, któremu region i miasto zawdzięczały wiele cennych inicjatyw (m.in. przyznawanie lokalnych Złotych Masek).
PROGRAM:
godz. 18.00
– „No i cóż, że na Ukrainę” – reż. Jan Zub, Polska 2016/ 31 min.;
– „No i cóż, że do Szwecji” – reż. Radosław Domański, Polska 2009/ 42 min.
godz. 19.30
– „Pan Charon” – reż. Mateusz Żegliński, Polska 2016/ 12 min.;
– „Bożena i Paweł” – reż. Paweł Iwanowicz, Polska 2014/ 5 min.;
– „Partia życia” – reż. Aleksandrer Krystyniak, Polska 2014/ 15 min.;
– „Stąd do przyszłości” – reż. Radosław Domański, Polska 2017/ 20 min.
Tadeusz Piersiak
Czytaj także: W OPK „Gaude Mater” odbędzie się spotkanie z Robertem Małeckim