Ferie 2020 – co przygotował MDK?

0
206

W tym roku w województwie śląskim ferie rozpoczynają się rekordowo szybko. Ledwo dzieciaki wrócą z przerwy świąteczno-norowrocznej już zacznie się kolejna przerwa. Nie trzeba się jednak martwić o propozycje zajęć w tym czasie. Do Miejskiego Domu Kultury zapraszamy na ferie śląsko-japońskie! 
Kulturalne kombinacje
Dlaczego śląsko-japońskie? – zapytacie. Śląsk to nasze najbliższe otoczenie. W tej kulturze jesteśmy zanurzeni, w niej się poruszamy – ale ile o niej wiemy? Zajęcia w czasie ferii pozwolą dowiedzieć się więcej o śląskiej gwarze, tańcach ludowych, tradycjach, a nawet – o architekturze. Do Japonii sięgamy, bo w Lublińcu gościmy wolontariuszy z Kraju Kwitnącej Wiśni. I bezpośrednio od nich chcemy usłyszeć o kulturze na dalekim wschodzie. Co z tego powstanie? Kulturalne kombinacje! 🙂
Bliżej Śląska
Spotkamy się m.in. z Markiem Szołtyskiem – znawcą i krzewicielem gwary śląskiej, autorem książek takich jak: „Elementarz śląski”, „Ślązoczki piykne są” czy „Kuchnia śląska”. Kulturę naszego regionu przybliżać będziemy na zajęciach tanecznych i wokalnych, a na warsztatach artystycznych będziemy czerpać mocno z krajobrazu Górnego Śląska.

Ciekawymi zajęciami na pewno będą te prowadzone przez Uniwersytet Rozwoju. Dzieci dowiedzą się, jak powstaje smog i dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia. Wykonają nawet eksperyment, w którym sprawdzą stopień zanieczyszczenia powietrza!
Bliżej Japonii
Japońskie spotkania będą pełne opowieści o życiu codziennym w Kraju Kwitnącej Wiśni, edukacji, świętach i tradycjach. Swoimi doświadczeniami podzielą się wolontariusze – Risaki i Yosuke, a tłumaczyć z języka japońskiego będzie niezastąpiony Mirosław Błaszczak, były dyrektor Instytutu Polskiego w Tokyo.
Będą zajęcia z origami, będzie nauka kaligrafii oraz… maneki neko. Co to takiego? To japońskie koty z podniesioną łapką, „przynoszące szczęście” – każdy z nas na pewno kojarzy je z widzenia. Na artystycznych warsztatach uczestnicy wykonają takie koty samodzielnie!
Oprócz tego tradycyjnie – gry i zabawy ruchowe oraz kinowe poranki! Jedno jest pewne – dzieciaki w ferie w MDK nie będą się nudzić! Na niektóre zajęcia obowiązują zapisy. Zapisy uruchamiamy 7 stycznia – telefonicznie lub osobiście w MDK.
Pełna rozpiska zajęć w ferie na stronie www.mdk.lubliniec.pl oraz na plakatach.
(Żródło: MDK Lubliniec)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here