fbpx

Ferie 2020 – co przygotował MDK?

W tym roku w województwie śląskim ferie rozpoczynają się rekordowo szybko. Ledwo dzieciaki wrócą z przerwy świąteczno-norowrocznej już zacznie się kolejna przerwa. Nie trzeba się jednak martwić o propozycje zajęć w tym czasie. Do Miejskiego Domu Kultury zapraszamy na ferie śląsko-japońskie! 
Kulturalne kombinacje
Dlaczego śląsko-japońskie? – zapytacie. Śląsk to nasze najbliższe otoczenie. W tej kulturze jesteśmy zanurzeni, w niej się poruszamy – ale ile o niej wiemy? Zajęcia w czasie ferii pozwolą dowiedzieć się więcej o śląskiej gwarze, tańcach ludowych, tradycjach, a nawet – o architekturze. Do Japonii sięgamy, bo w Lublińcu gościmy wolontariuszy z Kraju Kwitnącej Wiśni. I bezpośrednio od nich chcemy usłyszeć o kulturze na dalekim wschodzie. Co z tego powstanie? Kulturalne kombinacje! 🙂
Bliżej Śląska
Spotkamy się m.in. z Markiem Szołtyskiem – znawcą i krzewicielem gwary śląskiej, autorem książek takich jak: „Elementarz śląski”, „Ślązoczki piykne są” czy „Kuchnia śląska”. Kulturę naszego regionu przybliżać będziemy na zajęciach tanecznych i wokalnych, a na warsztatach artystycznych będziemy czerpać mocno z krajobrazu Górnego Śląska.

Ciekawymi zajęciami na pewno będą te prowadzone przez Uniwersytet Rozwoju. Dzieci dowiedzą się, jak powstaje smog i dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia. Wykonają nawet eksperyment, w którym sprawdzą stopień zanieczyszczenia powietrza!
Bliżej Japonii
Japońskie spotkania będą pełne opowieści o życiu codziennym w Kraju Kwitnącej Wiśni, edukacji, świętach i tradycjach. Swoimi doświadczeniami podzielą się wolontariusze – Risaki i Yosuke, a tłumaczyć z języka japońskiego będzie niezastąpiony Mirosław Błaszczak, były dyrektor Instytutu Polskiego w Tokyo.
Będą zajęcia z origami, będzie nauka kaligrafii oraz… maneki neko. Co to takiego? To japońskie koty z podniesioną łapką, „przynoszące szczęście” – każdy z nas na pewno kojarzy je z widzenia. Na artystycznych warsztatach uczestnicy wykonają takie koty samodzielnie!
Oprócz tego tradycyjnie – gry i zabawy ruchowe oraz kinowe poranki! Jedno jest pewne – dzieciaki w ferie w MDK nie będą się nudzić! Na niektóre zajęcia obowiązują zapisy. Zapisy uruchamiamy 7 stycznia – telefonicznie lub osobiście w MDK.
Pełna rozpiska zajęć w ferie na stronie www.mdk.lubliniec.pl oraz na plakatach.
(Żródło: MDK Lubliniec)


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/litespeed/css/420802a8a1da3cb44482d008d9ed8697.css.tmp): Failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:140 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/klient.dh...', 140) #1 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(140): md5_file('/home/klient.dh...') #2 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://gazetar...', 'css', true, Array) #3 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->finalize('<!DOCTYPE html>...') #6 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/plugin.php(205): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #7 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/core.cls.php(477): apply_filters('litespeed_buffe...', '<!DOCTYPE html>...') #8 [internal function]: LiteSpeed\Core->send_headers_force('<!DOCTYPE html>...', 9) #9 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/functions.php(5373): ob_end_flush() #10 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): wp_ob_end_flush_all('') #11 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #12 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #13 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/load.php(1260): do_action('shutdown') #14 [internal function]: shutdown_action_hook() #15 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 140