fbpx

„EtnoBiblioteka” w Częstochowie. Moc wydarzeń zaplanowanych aż do sierpnia

Trwa ,,EtnoBiblioteka”, czyli cykl wydarzeń mających zachęcić częstochowian do czynnego zgłębiania tożsamości wspólnoty lokalnej – zarówno jej dziejów, jak i współczesności.

Cykl „EtnoBiblioteka” przewidziano do sierpnia. Poszczególne wydarzenia będą się odbywać w różnych filiach Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Wszystko ma posłużyć zaś popularyzacji naszej lokalności – zachęcić do czynnego poznawania źródeł częstochowskiej tożsamości, jak i jej współczesnych kontekstów.

Przedsięwzięcie skoncentruje się na praktycznych, międzypokoleniowych zajęciach warsztatowych – poprowadzą je lokalni twórcy rękodzieła i rzemiosła – a także spotkaniach m.in. z legendami ziemi częstochowskiej czy historią żydowską.

"EtnoBiblioteka" w Częstochowie. Moc wydarzeń zaplanowanych aż do sierpnia 2
„EtnoBiblioteka” (plakat autorstwa Anny Grzyb)

Pierwsze z cyklu spotkań z historią żydowską odbyło się 1 lipca w bibliotecznej Filii nr 9 przy ul. Nowowiejskiego 15. Poprowadził je Wiesław Paszkowski – ceniony badacz dziejów społeczności żydowskiej z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Wydarzenie poświęcone było Żydówkom związanym z naszym miastem. Liczba miejsc na sali – zgodnie z reżimem sanitarnym – była ograniczona, jednak zainteresowani mogli oglądać wydarzenie bez wychodzenia z domu, a wszystko dzięki transmisji on-line.

"EtnoBiblioteka" w Częstochowie. Moc wydarzeń zaplanowanych aż do sierpnia 3
Wykład z cyklu spotkań z historią żydowską w ramach projektu „EtnoBiblioteka” (fot. Piotr Cieślak)

Jednak „EtnoBiblioteka” to nie tylko wykłady czy warsztaty, ale także np. spacery zielarskie. Ten pod hasłem „Zioła w tradycji ludowej, czyli warsztaty rozpoznawania i praktycznego zastosowania ziół z łąk i pól” odbył się 29 czerwca. Po jasnogórskim parku oprowadzała częstochowian Agata Zaskórska z Pracowni Fitoterapii Nimrodel.

"EtnoBiblioteka" w Częstochowie. Moc wydarzeń zaplanowanych aż do sierpnia 4
Spacer zielarski w ramach projektu „EtnoBiblioteka” (fot. Piotr Cieślak)


Aktualnych informacji dotyczących ,,EtnoBiblioteki” można szukać na facebookej stronie Biblioteki Publicznej w Częstochowie – www.facebook.com/bibliotekaczestochowa oraz na stronie internetowej www.biblioteka.czest.pl.

Partnerem projektu jest Teatr im. Mickiewicza. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

ZS