fbpx
Strona głównaKultura i rozrywka"Elektra" w reżyserii Warlikowskiego na ekranie częstochowskiego OKF-u

„Elektra” w reżyserii Warlikowskiego na ekranie częstochowskiego OKF-u

OKF-Kino Studyjne „Iluzja” zaprasza 15 stycznia na kolejną w tym sezonie retransmisję opery. Będzie to „Elektra”.

Premiera „Elektry” Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego otworzyła 100. jubileuszowy Festiwal w Salzburgu. Festiwal w Salzburgu powstał z inicjatywy trzech wielkich Austriaków – pisarza, poety i dramaturga Hugo von Hofmannsthala, reżysera teatralnego i aktora Maxa Reinhardta oraz kompozytora Richarda Straussa.

„Elektra” to owoc współpracy von Hofmannsthala i Straussa, a prapremierę w 1903 r. wyreżyserował Max Reinhardt. „Elektra” to tragedia antyczna Sofoklesa, na jej bazie Hugo von Hofmannsthal stworzył własną wersję dramatu.

"Elektra" w reżyserii Warlikowskiego na ekranie częstochowskiego OKF-u 1
„Elektra” (mat. OKF)

Krzysztof Warlikowski w rozmowie z „The New York Times” mówił, że w greckich mitach zawsze fascynowała go brutalność. „Jest w nich matkobójstwo, dzieciobójstwo, ojcobójstwo, kazirodztwo, a nawet zjadanie ciał swoich dzieci” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzem „NYT”. Przypomniał, że w swoich spektaklach zawsze unika klisz, broni przed wtórnością.

„Elektra” z Salzburger Festspiele  w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i w scenografii Małgorzaty Szczęśniak będzie kolejną w tym sezonie retransmisją opery, na którą zaprosi OKF – Kino Studyjne „Iluzja”. Widzowie będą ją mogli obejrzeć w sobotę, 15 stycznia o godz. 18.55. Spektakl wyświetlony zostanie z polskimi napisami. Bilety normalne kosztują 30 zł, ulgowe – 25 zł. Szczegóły: www.okf.czest.pl.

"Elektra" w reżyserii Warlikowskiego na ekranie częstochowskiego OKF-u 2
„Elektra” (mat. OKF)

-Rolę Elektry tuż po prapremierze okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Faktem jest, że mierzą się z nią zazwyczaj soprany dramatyczne, które mają już za sobą wiele potężnych partii, w tym Wagnerowskie. Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitajmestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem: siostrą Chrysotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa – przypomina Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF-u.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -