fbpx

Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż – uczniowie przystąpią do niego już w najbliższy wtorek, 24 maja

W tym roku kasztany kwitną także dla ósmoklasistów, którzy przystąpią do pierwszego ważnego egzaminu w swoim życiu. Testy potrwają przez 3 dni – 24, 25 i 26 maja. Czy jest się czego bać?

Teoretycznie uczniowie ósmych klas mogą spać spokojnie. Choć egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, to jednak nie ma wyznaczonego minimalnego progu punktowego, jaki trzeba zdobyć. Należy jedynie do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Jednakże wielu nastolatków, przystępujących w tym roku do egzaminu, chciałoby dostać się do wymarzonej szkoły średniej, dlatego często naprawdę muszą się postarać, by zdobyć odpowiednią ilość punktów.

24 maja – bliskie spotkanie z mową ojczystą, czyli język polski

Język polski to pierwszy test, z którym będą musieli zmierzyć się ósmoklasiści. Podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich to czytanie ze zrozumieniem, za które można zdobyć maksymalnie 25 punktów.

20 punktów można natomiast zdobyć za drugą część, czyli stworzenie pracy pisemnej. Tutaj do wyboru jest jeden z dwóch tematów: wypracowanie twórcze lub praca argumentacyjna – może być to rozprawka, artykuł lub przemówienie.

Egzamin z języka polskiego rozpocznie się punktualnie o godzinie 9.00 i potrwa 120 minut, czyli 2h. Uczniowie ze specjalnymi orzeczeniami mają ten czas wydłużony o dodatkową godzinę, co oznacza, że mogą poświęcić 180 minut na napisanie testu.

25 maja – królowa nauk, czyli matematyka

Egzamin z matematyki rozpocznie się w środę. Na jego napisanie uczniowie bez specjalnych uprawnień mają 100 minut, pozostali natomiast prawię godzinę więcej, bo 150 minut. Podobnie jak język polski, ten również rozpoczyna się punktualnie o 9.00.

Ten test składa się z dwóch części, mianowicie z 16 zadań zamkniętych i 4 otwartych. Za cały prawidłowo rozwiązany arkusz można otrzymać łącznie 25 punktów, tj. 15 z zadań zamkniętych i 10 z otwartych.

26 maja – podobno najmniej stresujący – test z języka nowożytnego

W przypadku egzaminu z języka nowożytnego, czyli ostatniego, jaki czeka ósmoklasistów, uczniowie wcześniej mogli zdecydować, z jakiego języka chcą ten test napisać. Do wyboru mieli języki, których obowiązkowo wcześniej uczyli się na lekcjach, czyli angielski lub niemiecki.

Egzamin z języka nowożytnego jest najkrótszym ze wszystkich, trwa bowiem 90 minut. Uczniowie z uprawnieniami mogą go pisać 45 minut dłużej. Tak jak poprzednie, rozpoczyna się dokładnie o godz. 9.00.

Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punktów za zadania zamknięte, 21 punktów za zadania otwarte. Ten egzamin sprawdza także umiejętność rozumienia ze słuchu.

Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin?

Na egzamin uczeń obowiązkowo musi zabrać ze sobą legitymację, która potwierdzi jego tożsamość przed wejściem na salę. Ponadto trzeba mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem i dodatkowo na egzamin z matematyki – linijkę.

Lepiej nie pomylić linijki z kątomierzem ani z ekierką – są to bowiem rzeczy, których posiadanie jest niezgodne z regulaminem. Ponadto uczniowie mogą przynieść wodę w butelce oraz chusteczki higieniczne.

Poza tym na egzamin ósmoklasisty dobrze jest zabrać ze sobą sporą dawkę pozytywnych myśli oraz niezbędną wiedzę. Nie zaleca się natomiast przynosić stresu, bowiem ten może sporo namieszać w trakcie trwania testów.

egzamin
źródło: Pixabay

Egzaminy jeszcze się nie rozpoczęły, jednak już od 16 maja trwa rekrutacja do częstochowskich szkół ponadpodstawowych. Aby poznać szczegóły warunków rekrutacji i inne istotne informacje, kliknij tutaj.

Linda Nocoń