fbpx

Szykuje się wydarzenie! Na częstochowskiej scenie Ed Cherry i Arek Skolik Projects+

8 marca Miejska Galeria Sztuki zaprosiła na koncert Any Andrzejewskiej, teraz pora na kolejną muzyczną perełkę. W środę, 15 marca w sali OKF-u wystąpią Ed Cherry i Arek Skolik Projects+.

Ed Cherry to jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych. Najbardziej znamy go za sprawą wieloletniej współpracy (od 1978 r. do 1992 r.) z trębaczem Dizzym Gillespiem. Występował w kwartecie Gillespiego, w big bandzie oraz w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” (Enja) zdobyła nagrodę Grammy.

Cherry współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. W latach 1997–1998 Cherry współtworzył latynoski jazz band „Crisol”, którego liderem był Roy Hargrove, i z którym występował w Havanie na Kubie. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji i występuje niemal pod każdą szerokością geograficzną: od Ameryki przez Europę aż po Azję.

Z kolei Arek Skolik zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju.

Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.

W ramach Projects+ na scenie OKF-u wystąpią również: Maciej Kitajewski (kontrabas, gitara basowa) i Paweł Palcowski (trąbka, flugelhorn). Obaj są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach.

Pierwszy z wymienionych jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. I miejsce na 53. Festiwalu Jazz nad Odrą, I miejsce na Blue Note Jazz Competition, I miejsce na 19. Bielskiej Zadymce Jazzowej czy II miejsce na Big Sky Jazz Festival w Moskwie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i rozrywkowej, takimi jak: Mike Moreno, Lukas Oravec, Rhonda L. Adams, Tomas Celis Sanchez, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Jerzy Piotrowski, Wojciech Myrczek, Beata Przybytek, Kasia Moś czy Adam Jarzmik.

Palcowski także zgromadził na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a wśród nich m.in. Klucz do Kariery w Gorzowie – listopad 2017, pierwsze miejsce w konkursie The Akademia Music Awards w Los Angeles na utwór miesiąca (wybrany spośród setek zgłoszeń z całego świata – kwiecień 2017), Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem Adam Jarzmik Quintet – 2017) czy Grand Prix na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa (również z zespołem Adam Jarzmik Quintet – 2017).

Koncert, na który zaprasza Miejska Galeria Sztuki odbędzie się w środę, 15 marca o godz. 19. Bilety kosztują 50 zł i można o nie pytać w kasie OKF. Szczegóły: galeria.czest.pl.

mat. MGS