Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia

0
779
fot. pixabay

Pluszowy miś towarzyszy najmłodszym już od wielu lat, a jego popularność wcale nie słabnie.

Święto to jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone ca całym świecie, a jego data nie jest wcale przypadkowa. Właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie posiada długiej tradycji, gdyż obchodzone jest dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Pierwsze pluszaki powstały w Europie, a z czasem zawędrowały do innych krajów świata.

Niewiele osób wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niesamowitą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z swoimi przyjaciółmi na polowanie. Podczas tej wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienia, a cała historia została zilustrowana komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 1
fot. pixabay

Jednym z czytelników tej gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tą historią i postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, od zdrobnienia imienia prezydenta USA.  

Dzisiaj pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie, pomimo upływającemu czasu i pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek dla dzieci i tak bywa on największym przyjacielem dziecka.

Popularność tej maskotki  sprawiła, że zaczęto ją wykorzystywać do powstania bajek dla dzieci. Dzięki niemu powstało wiele fantastycznych misiowych postaci takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington czy Miś Barnaba. Natomiast w Polsce narodzili się również nowi pluszowi bohaterowie a między innymi: Miś Uszatek, Miś z okienka czy Miś Coralgol. Wszystkie misiowe postacie, mimo że wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, iż bajki są chętnie oglądane do dziś przez dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła oraz opiekuńczości, czyli tego wszystkiego, czego jako ludzie najbardziej pragniemy. Zatem nic dziwnego w tym, że pluszowe misie z dzieciństwa towarzyszą nam również w dorosłym życiu i są najchętniej wybieranymi maskotkami na całym świecie, które uświetniają różne miejsca czy także wydarzenia.

Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 2
fot. Kubuś Puchatek, pinterest
Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 3
fot. Miś Paddington, pinterest
Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 4
fot. Miś Uszatek, pinterest
Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 5
fot. Miś z okienka, youtube.pl
Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 6
fot. Miś Coralgol, youtube.pl

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. W niektórych miejscach, ten dzień jest wyjątkowo celebrowany a są to między innymi takie miejsca jak: żłobki, przedszkola, szkoła czy szpital na oddziałach dziecięcych. Wszędzie tam gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada jest celebrowany ten sympatyczny dzień.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia w niektórych szkołach czy przedszkolach organizowane są uroczystości, podczas których są występy czy konkursy właśnie związane z tą zabawką. Wiele bibliotek organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola swojego ulubionego pluszaka.

Święto to ma również bardzo symboliczny wymiar, gdyż miś kojarzy się z ciepłem oraz dobrocią i inspiruje on do przeprowadzania w tym dniu wiele akcji dobroczynnych np. zbiórki zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.

I jak tu nie obchodzić tego wyjątkowego dnia?

Dziś Światowy Dzień Pluszowego Misia 7
fot. pinerest

K KIK