Dziś 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia

0
155
fot. pinterest

Obchodzony dzisiaj, zwłaszcza w tych szczególnych czasach, Światowy Dzień Zdrowia jest najlepszą okazją do tego, by zadbać o swoje zdrowie.

Dzisiaj również obchodzone jest święto tych, którzy z niesamowitą cierpliwością dbają o zdrowie ludzi i przynoszą im ulgę w cierpieniu – Dzień Pracownika Służby Zdrowia.  

Święto to zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku, natomiast obchodzone jest od 1950 roku, właśnie 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Celem tego dnia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Co roku motyw przewodni tego święta poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla najważniejszy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.  

W tym roku obchodzone jest pod hasłem: „Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie”. WHO w tym dniu skupi globalną uwagę na pilnych działaniach, które niezbędne są do utrzymania ludzi oraz planety w zdrowiu i wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie.

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą również obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. W latach 1973-2001 w czasach PRL-u obchodzono ten dzień, jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Teraz obchodzony jest wraz z Światowym Dniem Zdrowia.

Dziś 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia 1
mat. UG w Poraju

K KIK