fbpx

Dziś, 27 września, obchodzimy w Polsce Dzień Państwa Podziemnego.

Święto to ustanowiono na cześć powołania do życia pierwszej organizacji konspiracyjnej na ziemiach polskich w czasie II Wojny Światowej – Służby Zwycięstwa Polski.

82 lata temu, w nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

Dziś, 27 września, obchodzimy w Polsce Dzień Państwa Podziemnego. 2
mat. ipn.gov.pl

Dwa miesiące później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Razem z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego. Pod koniec roku 1944 Armia krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego ustanowiony został uchwałą Sejmu RP w dnu 11 września 1998 roku. Wyrażała ona szczególną wdzięczność oraz szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, również tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Dziś, 27 września, obchodzimy w Polsce Dzień Państwa Podziemnego. 3
fot. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu, wikipedia

Aby uczcić ten dzień przedstawiciele władz miasta Radomska czyli prezydent Jarosław Ferenc oraz wiceprezydent Monika Andrysiak i przewodniczący rady Tadeusz Kubak złożyli kwiaty pod symbolem Polski Walczącej, która znajduję się na północnej ścianie kolegiaty pw. Św. Lamberta.

Dziś, 27 września, obchodzimy w Polsce Dzień Państwa Podziemnego. 4
fot. UM Radomsko

K KIK