Dzień Otwarty Notariatu

0
397
mat. UG Olsztyn

27 listopada w godzinach 10 – 16, już po raz 12.

Notariusze będą udzielać informacji prawnych telefonicznie a także poprzez media społecznościowe – na czacie oraz podczas streamingu.

Tematem tegorocznej edycji jest „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”. Nie ma żadnych ograniczeń w zadawaniu pytań notariuszowi. W ostatnią sobotę listopada notariusze będą służyć pomocą we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. A jest ich dość sporo.

O co można zapytać notariusza w Dzień Otwarty Notariatu?

Odpowiedziała na to pytanie not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON: „Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych”.

Najczęściej zadawane pytanie niezmiennie dotyczą szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki, która związana jest z dziedziczeniem. W ostatnich latach wzrosła liczba pytań, które dotyczą tworzenia oraz działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw a także umów majątkowych małżeństw.

Coraz częściej notariuszy pytają o czynności, jakie można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy również odrzucenie spadku.

Po raz drugi już notariuszom podczas Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego i odpowiedzą na pytania w zakresie finansów osobistych oraz ubezpieczeń. Jedna z nowości to dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety oraz możliwości polubownych rozstrzygnięć związanych ze sporami z instytucjami finansowymi.

Zeszłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu dobrze się sprawdziła, zatem w tym roku także ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania między innymi: na czacie oraz w trakcie streamingu na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem oraz telefonicznie:

Białystok i okolice: 85 688 11 54
Gdańsk i okolice: 58 727 01 00
Katowice i okolice: 32 441 86 84
Kraków i okolice: 12 442 99 99
Lublin i okolice: 81 475 47 54
Łódź i okolice: 42 233 41 10
Poznań i okolice: 61 669 81 89
Rzeszów i okolice: 17 283 25 23
Szczecin i okolice: 91 443 51 12
Warszawa i okolice: 22 100 83 00
Wrocław i okolice: 71 716 22 29
Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 102 10 09

Dzień Otwarty Notariatu 1
mat. UG Olsztyn

Celem tego dnia, który organizowany jest już od 2010 roku przez Krajową Radę Notarialną wraz z współpracą z izbami notarialnymi, jest przede wszystkim edukacja prawna. – „Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii”: – poinformował not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Bardzo podobny cel zakłada również towarzysząca DON i organizowana od 2015 roku akcja Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku, który dedykowany jest seniorom.

„Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” to już 12 raz, odbędzie się 27 listopada w godzinach między 10.00 a 16.00.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ .

K KIK