PSP nr 4 w Radomsku otrzymało dofinansowanie na projekt „Droga śmiecia”

0
83

PSP nr 4 w Radomsku, znana jako Reymontówka na Bugaju, jako jedyna podstawówka w mieście otrzymała w tym roku szkolnym dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na projekt „Droga śmiecia”.

Projekt pt. „Droga śmiecia. Nauka selektywnej zbiórki i wykorzystywania odpadów” jest ekologicznym programem, przewidzianym do realizacji od 21.09.2020 r. do 18.06.2021 r. Całkowity jej koszt to 24 165,00 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 21 595,00 zł.

PSP nr 4 w Radomsku otrzymało dofinansowanie na projekt „Droga śmiecia” 1
Fot: UM Radomsko

Jej celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków ekologicznych oraz poszerzenie wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów i możliwości ponownego ich wykorzystania w domu, szkole, mieście.

Zakup materiałów eksploatacyjnych i pomocy dydaktycznych zaplanowano do końca listopada 2020 roku. Materiały te będą wykorzystywane na zajęciach terenowych i świetlicowych, jak również w czasie lekcji i warsztatów klas 1-3, a w klasach starszych podczas biologii i chemii.

Projekt rozpoczęła jesienna akcja „Sprzątania świata” podczas zajęć terenowych w nadleśnictwie Bełchatów (klasy 5a i 6c) i Przedborskim Parku Krajobrazowym (klasy 4) – we wrześniu i październiku, a także cykl zajęć ekologicznych w kl. 1-3 pod hasłem „Uczymy się segregować odpady”.

W trakcie zajęć na ścieżce edukacyjnej „Opowieści Bielika” w nadleśnictwie Bełchatów poruszony został w szcegulności temat wyrzucania odpadów do lasu oraz były prowadzone rozmowy o właściwym gospodarowaniu tymi odpadami.

PSP nr 4 w Radomsku otrzymało dofinansowanie na projekt „Droga śmiecia” 2
Fot: UM Radomsko

Młodzież dowiedziała się, że poza szpeceniem lasu, śmieci są realnym zagrożeniem dla zwierzą w nim żyjących, jak i samego lasu. Niektóre śmieci podczas rozkładania się często uwalniają chemiczne substancje,  które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Poza tym sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów, a takie śmieci jak szklane naczynia bardzo często powodują pożary w lesie.

Na chwilę obecną, w czasie nauki zdalnej, tematyka ekologiczna i przyrodnicza pojawia się systematycznie na stronie internetowej szkoły. Natomiast zaplanowane warsztaty ekologiczne, wycieczki i zajęcia w terenie odbędą się w późniejszym terminie.

[post_gallery]

Fot: UM Radomsko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here