Najnowszy projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Częstochowie zakłada m.in. budowę windy czy przeszkolenie personelu z języka migowego. Efekty przełożą się na funkcjonowanie w uczelni studentów z niepełnosprawnością.
Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie Joanna Wojtyra podpisała 31 stycznia umowę o dofinansowanie projektu „Dostępność w WSZ w Częstochowie”. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Celem jest wprowadzenie zmian organizacyjnych, wsparcia edukacyjnego oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadr uczelni z zakresu niepełnosprawności poprzez realizację działań polegających na likwidacji barier w dostępie do studiów i zapewnieniu dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami (studentów oraz kadry administracyjnej, kierowniczej i dydaktycznej). Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w procedurze konkursowej.
Budżet wynosi 2 081 718 zł. Środki te przeznaczone zostaną na zmiany organizacyjne oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności. Pomogą w tym działania mające na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych i procedur kształcenia na poziomie wyższym, a także wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami oraz działań z zakresu dostępności architektonicznej.
Budowa windy, dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób niewidzących lub słabowidzących, opracowanie materiałów dydaktycznych, czy przeszkolenie personelu z języka migowego ostatecznie przełoży się na funkcjonowanie w WSZ studenta z niepełnosprawnością. Projekt realizowany będzie do 31 października 2023 r.
To kolejny już projekt realizowany przez WSZ
– Jest to kolejny już projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Częstochowie. Nasze doświadczenie wynika z faktu, iż niemal od początku swego istnienia realizujemy jako uczelnia projekty o charakterze lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. W ciągu prawie 30-letniej działalności zrealizowaliśmy 40 projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa. Wiele z tych projektów umożliwiło naszym studentom, absolwentom i nauczycielom akademickim podnoszenie swoich kompetencji – twierdzi Rektor Uczelni, Joanna Wojtyra.
Częstochowska uczelnia posiada również doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych. W 2020 r. zrealizowano tu międzynarodowy projekt przy współpracy z University of Applied Sciences z Kowna „Poprawa procesu komunikacji w instytucjach opieki zdrowotnej (przykład litewski i polski)”. Z kolei w ramach programu „Erasmus+” WSZ czynnie współpracuje z uczelniami z Turcji, Czech, Włoch czy Litwy.
Aktualnie Wyższa Szkoła Zarządzania prowadzi rekrutację zimową na studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo oraz studia podyplomowe, m.in. Zarządzanie w ochronie zdrowia, Zarządzanie w oświacie, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Szczegóły: www.wsz.edu.pl.
red.