fbpx

Budowa Domu Oczami Brata to marzenie, które kiełkowało od lat…

W piątek, 19 maja w Częstochowie otwarty zostanie Dom Oczami Brata. To odpowiedź na potrzeby oraz marzenia osób z niepełnosprawnościami i ich
bliskich. O konieczności powstania takiego miejsca mówiono w mieście od
dawna, Fundacja Oczami Brata postanowiła urzeczywistnić tę ideę.

O tym niezwykłym dziele częstochowskiej Fundacji Oczami Brata pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Gazety Regionalnej”. Możemy pochwalić się tym, że wraz z Reklamodawcami także dołożyliśmy swoją cegiełkę do budowy Domu Oczami Brata. W grudniu 2021 r. przygotowaliśmy szczególne, bożonarodzeniowe wydanie tygodnika, a zysk z reklam przekazaliśmy na rzecz powstania domu dla osób z niepełnosprawnościami.

Podopieczni fundacji „trafili” również na okładkę magazynu „Czas na Kulturę!”, który ukazał się w marcu 2022 r. Termin nie był przypadkowy, wydanie pojawiło się tuż przed obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Fundacja Oczami Brata
fetowała go w Galerii Jurajskiej, zapraszając m.in. na koncerty i zachęcając do wsparcia zbiórki na rzecz budowy Domu Oczami Brata. Na ten cel wprowadziliśmy także zamieszczone w magazynie „cegiełki”. Raz jeszcze dziękujemy Reklamodawcom, którzy za pośrednictwem naszej Gazety otworzyli serca na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Z kolei majowe wydanie „Magazynu Czas na Częstochowę” promujące otwarcie Domu przygotowaliśmy razem z Firmą Klimas Wkręt-Met, która już nie raz udowodniła, że otwartość na najbardziej potrzebujących i wartość niesienia pomocy jest jej niezwykle bliska.

Budowa Domu Oczami Brata to marzenie, które kiełkowało od lat... 2
Wizualizacja Domu Oczami Brata

O tym zbyt mało się mówi

Marzenie, by w Częstochowie powstał Dom Oczami Brata, kiełkowało od lat, a rozpoczęcie jego realizacji wymagało wielu przygotowań i starań. W końcu
budowa domu to nie przelewki. Zainicjowało ją samo życie…

– Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością przeraża wizja tego, co stanie się z ich dorosłym już dzieckiem po ich śmierci. Przypadki są różne, ale tu mam na myśli osoby, które są niesamodzielne i nie poradzą sobie bez opieki. Czy zajmie się nimi ktoś z dalszej rodziny? Trafią do domu pomocy społecznej? To problem, o którym ciągle zbyt mało się mówi. Niezbędne jest miejsce, które zapewni warunki maksymalnie zbliżone do domu rodzinnego. Da poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, świadomość, że ma się swoje miejsce na świecie. To właśnie Dom Oczami Brata – zaznacza Paweł Bilski, Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata.

Budowa Domu Oczami Brata to marzenie, które kiełkowało od lat... 3
mat. Fundacji Oczami Brata

Budowa rozpoczęła się w 2020 r.

O potrzebie stworzenia niezwykłego domu mówiło się od dawana, Fundacja Oczami Brata pragnienia przekształciła w czyny. I tak 28 maja 2020 r. koparki wjechały na plac budowy przy ul. Brzezińskiej 57/59. Działkę znajdującą się w dzielnicy Błeszno w formie darowizny przekazał na ten cel Paweł Bilski. We wspomnianym maju zdjęto
humus z działki i wylano fundamenty.

Wkrótce na placu wyrosły ściany nośne, elementy żelbetonowe i stropy. I tak Dom Oczami Brata miał swój szkielet. Niebawem przykrył go stropodach. Kolejnymi etapami było wykonanie więźby dachowej, częściowe pokrycie dachów wraz z systemem rynnowym, montaż okien dachowych i dymowych. Do stycznia 2022 r. udało się również wykonać fasady części rehabilitacyjnej wraz z parapetami zewnętrznymi i termomodernizacją oraz zamontować stolarkę aluminiową.

Samą budowę zakończono w kwietniu 2023 r. Przełom zimy i wiosny poświęcono na
wyposażenie domu (w skręcaniu mebli i przygotowaniach uczestniczyli nie tylko przyszli mieszkańcy, ale również przyjaciele i uczestnicy Fundacji Oczami Brata).

Budowa Domu Oczami Brata to marzenie, które kiełkowało od lat... 4
mat. Fundacji Oczami Brata

Trzy lata wytrwałej pracy

Efektem blisko trzech lat wytrwałej pracy jest dwukondygnacyjny, biało-czarny obiekt o powierzchni użytkowej niespełna 1 000 m kw. Został on podzielony na dwie części: budynek rehabilitacyjny oraz budynek mieszkalny, jednorodzinny, pełniący funkcję rodzinnego domu pomocy.

Dom – zgodnie z ideą – przeznaczony został dla minimum 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Czekać na nich będą pokoje jedno- i dwuosobowe. Oprócz tego w Domu nie zabraknie przestrzeni wspólnej dla wszystkich mieszkańców, kuchni, pomieszczeń sanitarnych, łazienki i toalet. Obiekt został w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością (zarówno pod względem braku barier architektonicznych, jak i wymogów bezpieczeństwa).

Budowa Domu Oczami Brata to marzenie, które kiełkowało od lat... 5
mat. Fundacji Oczami Brata

Ten dom ma łączyć!

Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie tego obiektu. Dom Oczami Brata służyć będzie również społeczności lokalnej. Stąd sala widowiskowa, zaplecze techniczno-gastronomiczne czy ogród, w którym będzie można wspólnie z mieszkańcami spędzać czas.

Budynek ten stanie się także nową siedzibą dla Teatru Oczami Brata i Fundacji Teatr
Nowy w Częstochowie. Ich wyposażenie umożliwiło wsparcie przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu aktorzy występować będą na profesjonalnej scenie.

W domu znalazło się też miejsce na biuro Fundacji Oczami Brata, w którym na co dzień pracować będzie minimum dziesięć osób, w tym również z niepełnosprawnością.
Dom będzie otwarty dla sąsiadów i mieszkańców Częstochowy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ma on przede wszystkim łączyć.

Koszty poniesione na budowę domu wyniosły 6 411 835,08 zł (stan na 31.12.2022).

red., mat. Fundacji Oczami Brata