fbpx

Dofinansowanie unijne dla Miasta i Gminy Olsztyn

Fotowoltaika, kolektory słoneczne, piece i pompy do ciepłej wody pojawią się w kolejnych 267 domach w Olsztynie. Projekt „Zielona Jura-wzrost wykorzystanie OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona” wybrano do dofinansowania uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego.

Środki pochodzą z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT- EU.

Olsztyn oczekiwał na ostateczny finał konkursu ponieważ wcześniej dostał się na listę rezerwową, ale szczęśliwie dla gminy, sytuacja się zmieniła. Udało się zakwalifikować na listę podstawową i dzięki temu mieszkańcy otrzymają pomoc finansową.
Pozyskane środki w kwocie 8 678 689,55 zł, zostaną podzielone na gminy Olsztyn , Przyrów i Dąbrowa Zielona. Blisko 500 domów, w trzech gminach, wzbogaci się dzięki temu o instalacje fotowoltaiczne, instalacje energii cieplnej do ogrzania wody użytkowej i piece na biomasę.
Mieszkańcy składali wnioski na fotowoltaikę już kilka lat temu, a teraz przyszedł czas realizacji wyczekiwanych, ekologicznych inwestycji.
Prace potrwają do wiosny przyszłego roku, a wykona je firma wybrana w przetargu.
Olsztyn może pochwalić się montażem paneli fotowoltaicznych dla szkół, Urzędu Miasta i Gminy, hali sportowej oraz innych budynków użyteczności publicznej. W przypadku domów prywatnych, dzięki unijnej pomocy, mieszkańcy pokrywają 15 procent kosztów oraz 8-procentowy VAT, zatem, jak mówi burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski -inwestycja szybko się zwraca.
Zielona Jura będzie jeszcze bardziej eko.