fbpx

Dodatek węglowy 2022 – zmiany w przepisach

Wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. Właściwie od samego początku przyjmowania dokumentów w tej sprawie, gminy zwracały uwagę na fakt, że ustawa jest niedopracowana, przez co pojawiają się liczne nadużycia.

Główny problem polegał na niedoprecyzowaniu pojęcia gospodarstwa domowego, któremu przysługuje dodatek węglowy. Powodowało to sytuacje, w których osoby zamieszkujące pod tym samy adresem i korzystające z tego samego źródła ogrzewania, wniosek o dodatek węglowy składały osobno.

Urzędy natomiast nie miały wyraźnych instrukcji, jak sprawdzać wnioski, by pieniądze rzeczywiście trafiły do właściwych osób. Dodatkowo gminy miały problem z nagminnymi zmianami deklaracji CEEB, wskazującymi źródła ogrzewania gospodarstw domowych, które są warunkiem przyznania właściwego świadczenia. Ów fakt również wzbudzał nieufność urzędników względem wnioskujących.

Stąd 2 września Sejm przegłosował poprawki do ustawy, które mają zapobiec naginaniu przepisów i próbom wyłudzenia dodatkowych pieniędzy. Prace dotyczyły też m.in. dopłaty do ciepła, która obejmie Polaków mieszkających w blokach, bowiem podwyżki cen surowców energetycznych dotyczą wszystkich użytkowników ciepła.

Mieszkańcy bloków

Osoby zamieszkujące bloki czy kamienice, które ciepło pozyskują z ciepłowni, będą mogły starać się o wsparcie w taryfie od 1 100 zł nawet do 3 900 zł dla każdego odbiorcy w cieple systemowym. Dodatek dotyczyć będzie także ogrzewanych garaży. W rezultacie ciepłownie będą zobowiązane do uwzględnienia rekompensat w rachunkach odbiorców.

Jeden dodatek na jeden adres

Powyższy przepis ma zapobiec wyłudzeniom kilku dodatków do węgla dla jednej nieruchomości o tym samym adresie. W przypadku bloku mieszkalnego, który ogrzewany jest z jednego pieca, jeden dodatek przysługuje na każdy lokal, gdyż ma on odrębny adres z uwagi na numer mieszkania.

W sytuacji, gdy pojawi się kilka wniosków w ramach tego samego adresu dodatek węglowy przyznany zostanie temu wnioskodawcy, który wniosek złożył jako pierwszy w odpowiednim urzędzie.

Późniejszy termin wypłaty świadczenia

Zmiany przewidują wydłużenie terminu, jeśli chodzi o weryfikację wniosków o dodatek przez urzędy. Do tej pory było to 30 dni, teraz okres ten wydłuży się o połowę – do 60 dni. Tym samym rozciąga się termin wypłaty świadczenia – do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022.

Zakaz wprowadzania zmian w deklaracjach

Zmiany w ustawie zakazują możliwość korekty wcześniej złożonych wniosków w CEEB. Nie będzie można tego zrobić bezpośrednio w urzędzie, jak i elektronicznie, za pośrednictwem platformy.

Ponadto, gdy główne źródło ogrzewania zostało uruchomione do 30 czerwca 2022 r., przy przyznawaniu dopłaty bierze się pod uwagę deklarację złożoną przed dniem wejścia w życie ustawy o dopłatach na inne paliwa niż węgiel. Na platformie CEEB pojawi się odpowiednia adnotacja o przyznanym już dodatku węglowym.

LN