fbpx

Dobre okna pomogą w walce ze smogiem? To możliwe

 

Wszystkim znany, rządowy program „Czyste Powietrze” pozwala na pomoc w termomodernizacji budynku mieszkalnego, wymianie drzwi, bram garażowych oraz okien. Te ostatnie są bardzo ważnym elementem w naszym domu, gdyż chronią nas przed hałasem czy zanieczyszczeniami z zewnątrz. Właściciele domów mogą starać się o dofinansowanie. Głównym celem programu jest zmniejszenie ilości energii cieplnej zużywanej przez gospodarstwa domowe oraz poprawa stanu środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji. Nowe okna mogą także pomóc w walce z wszechobecnym smogiem.

Okna są ważne

Okna to bardzo ważny element konstrukcji domu. W czasach, gdy o problemie smogu i zanieczyszczonego powietrza wie każdy, wybór okien nie jest prosty. Chcąc zachować ciszę w mieszkaniu a dodatkowo zabezpieczyć swój azyl przed przenikaniem do niego zanieczyszczeń z zewnątrz warto zakupić dobre okna. Firma TP OKNA działająca przy ul. Łódzkiej 52 w Częstochowie jest dobrym miejscem, w którym dobierzemy odpowiednie okna do naszego domu. Najlepsze będą takie, które będą nas chronić przez zanieczyszczeniami a dodatkowo zachowają ciepło w domu.

Energooszczędność – wiele współczynników

Przenikalność ciepła i przepuszczalność powietrza, to dwie cechy, które decydują o energooszczędności każdego okna. Wybierając odpowiednie okna do domów i mieszkań wszyscy możemy przyczynić się do ograniczenia zużycia energii – zapewnia pracownik TP OKNA. Ma to wpływ na emisję CO2 w wyniku spalania surowców energetycznych. Do wytworzenia 574.611.408 kWh energii potrzeba mniej więcej 71.380 ton węgla albo 60.869.853 m3 gazu.

Jak dowiadujemy się w TP OKNA – ograniczenie emisji dwutlenku węgla nie wymaga od nabywców okien wielkich poświęceń, wymaga jedynie przemyślanych zakupów i dobrych wyborów. Ważne jest również, że dobrze dobrane i szczelne okna umożliwiają pozyskanie energii ze słońca, która jest darmowa.

Dobre okna pomogą w walce ze smogiem? To możliwe 1
Wybierając odpowiednie okna do domów i mieszkań wszyscy możemy przyczynić się do ograniczenia zużycia energii – zapewnia pracownik TP OKNA

 

Parametry okien energooszczędnych to kilka współczynników. Najważniejszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Nowe przepisy mówią, że powinien on wynosić nie więcej niż 1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K dla połaciowych. Na ostateczną wartość współczynnika Uw, ma wpływ każdy, pojedynczy element wykorzystany do jego produkcji, jak pakiet szybowy (Ug), profil (Uf), rodzaj ramy, rodzaj wzmocnień oraz liczby i szerokości komór w profilu. Szacuje się, że dzięki wymianie okien na energooszczędne można zredukować ubytki ciepła nawet do 30%. Zakup takiego modelu to inwestycja na lata. Dostępny w TP OKNA profil VEKA SOFTLINE to jeden z najgrubszych dostępnych profili na rynku. Ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą izolację akustyczną. Okna energooszczędne są rekomendowane szczególnie do wnętrz, gdzie są duże, przeszklone powierzchnie i stare, nieszczelne ramy ze słabą izolacją. Poza tym wszędzie tam, gdzie ubytki ciepła znacząco wpływają na komfort życia mieszkańców i wysokość rachunków w sezonie grzewczym.

Ciepły montaż

Inaczej mówiąc jest to montaż warstwowy. Zwiększa on parametry izolacyjne na styku okna z murem. Prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry. Ciepły montaż polega na montażu stolarki okiennej na piankę PUR. Od jakiegoś czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Powstają wówczas trzy warstwy – paroizolacyjna, która ma uniemożliwić wilgoci z domu wnikanie w piankę, termoizolacyjną i paroszczelną, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami i jednocześnie, umożliwienie dyfuzji pary wodnej. Montaż warstwowy ma ograniczyć mostki termiczne a w efekcie zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić mikroklimat pomieszczeń oraz zapobiegać powstawaniu wokół okien wykwitów pleśni.

Dobre okna pomogą w walce ze smogiem? To możliwe 2
Od jakiegoś czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej

Zmniejszamy utratę ciepła

Tak jak rolety zewnętrzne chronią nas przed upałami, tak i stratę ciepła można zmniejszyć dzięki roletom zewnętrznym. Rolety zewnętrzne wykonane z odpowiednich materiałów są w stanie zapewnić bardzo dobrą izolację termiczną. Jest to dobre rozwiązanie zarówno latem jak i zimą. Tak jak w ciepłe i upalne dni, rolety znacznie wpływają na ograniczenie w przegrzewaniu się pomieszczeń, to zimą, gdy temperatury są znacznie niższe będziemy w stanie odczuwać nawet około 30% – 40% mniejsze straty cieplne. Rolety zewnętrzne, zapewniają nie tylko estetyczny wygląd, ale również pozwalają na oszczędzenie pieniędzy.