fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowaDo Częstochowy trafiła tablica upamiętniająca 100. rocznicę III Powstawia Śląskiego

Do Częstochowy trafiła tablica upamiętniająca 100. rocznicę III Powstawia Śląskiego

Do miasta trafiła tablica upamiętniająca 100. rocznicę III Powstawia Śląskiego. Częstochowa znalazła się w gronie miast i gmin województw śląskiego i opolskiego uhonorowanych okolicznościową tablicę ,,Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”.

Główne obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego odbyły się w katowickim Parku Powstańców Śląskich w niedzielę, 4 lipca.
W trakcie tych uroczystości uhonorowano miasta i gminy, które przyczyniły się do zwycięstwa powstańców. Częstochowa, chociaż zawsze odrębna od Górnego Śląska, jak wiele polskich miejscowości nie pozostała obojętna na zryw Ślązaków. Szacuje się w walkę w powstaniu zaangażowało się być może nawet tysiąc mieszkańców miasta. W okresie powstania w Częstochowie powstał także m.in. „Komitet Niesienia Pomocy dla Górnego Śląska” (z wiceprezydentem miasta Aleksandrem Bandtkie-Stężyńskim), organizujący wiece oraz zbiórki pieniędzy i pomocy rzeczowej. Częstochowa przyjmowała też rannych powstańców oraz Ślązaków, którzy na skutek walk byli zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

W imieniu samorządu częstochowskiego pamiątkową tablicę odebrał wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here