fbpx

Dni Częstochowy. Gwiazdą otwarcia była Reni Jusis, finał będzie w Filharmonii

Tegoroczne święto miasta zbliża się do finału. Przed nami jeszcze plenerowy koncert na Starym Rynku oraz gala w Filharmonii Częstochowskiej.

Dni Częstochowy nie przypominają w tym roku  typowej imprezy masowej, która zazwyczaj odbywała się na placu za pętlą tramwajową na Północy. Tym razem – przez wzgląd na pandemiczne okoliczności – miasto postawiło na bardziej kameralne wydarzenia rozłożone na kilka dni. Większość z nich odbywa się  na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku.

Dni Częstochowy. Gwiazdą otwarcia była Reni Jusis, finał będzie w Filharmonii 2
Dni Częstochowy. Koncert Reni Jusis (fot. Łukasz Stacherczak/UM Częstochowy)

Tu, 18 sierpnia odbyła się inauguracja. Występy zainicjował lokalny projekt Rock Non Stop oraz udowadniający wszechpotężną siłę „dęciaków” zespół AllDęte. Gwiazdą wieczoru była Reni Jusis. Na Starym Rynku wystąpiła z koncertem piosenki francuskiej, na który złożyły się utwory Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy, Michela Legranda czy Joe Dassina. Zbiór legendarnych utworów trafił na album „Je Suis Reni”, który artystka wydała w lipcu tego roku. Zwieńczeniem atrakcji był laserowy pokaz światło/dźwięk poświęcony Częstochowie.

Kolejne spotkanie odbyło się 21 sierpnia, wówczas w plenerze wystąpili Jazzy on Pop oraz niezwykle zasłużony dla lokalnej sceny zespół Five O’Clock Orchestra, któremu przewodzi Tadeusz Orgielewski. Taka jazzująca rozgrzewka była doskonałym przygotowaniem do tego, co na Starym Rynku będzie działo się w sobotę, 28 sierpnia.

Dni Częstochowy. Gwiazdą otwarcia była Reni Jusis, finał będzie w Filharmonii 3
Dni Częstochowy na Starym Rynku (fot. Łukasz Stacherczak/ UM Częstochowy)

Będzie to ostatni – w ramach miejskiego święta – koncert na Starym Rynku. Na otwarcie (godz. 18) zagra Gdańsk Necropolitan Orchestra, czyli Dawid Lipka (trąbka i elektronika) oraz Maciej Sadowski (kontrabas i elektronika). Ich twórczość można osadzić w rejonach yassu, muzyki eksperymentalnej, free jazzu oraz muzyki nowej.

Później (godz. 19) na scenie pojawi się pochodząca z Częstochowy wokalistka Ana Andrzejewska, której rozpoznawalność przyniosły przede wszystkim sukcesy w programach „The Voice of Poland” oraz „Mam talent”. Na finał dnia (godz. 20.15) organizatorzy zaplanowali występ zespołu Maciej Obara Quartet. Tworzący go instrumentaliści wykonują muzykę wielowarstwową, potrafiącą zaskoczyć i zafascynować publiczność.

Ostatni koncert już w niedzielę!

Tegoroczne Dni Częstochowy zakończą się w niedzielę, 29 sierpnia. Tego dnia świętowanie przeniesie się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Tam, o godz. 18 rozpocznie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienia „Mecenas Kultury” i „Promotor Częstochowy”. Rozstrzygnięte zostaną też konkursy „Najładniejsza działka ROD 2021” i „Najładniej ukwiecony balkon 2021”. Muzyczny finał zapewni koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Zabrzmią wówczas „Najpiękniejsze walce”.

Wstęp na koncert na Starym Rynku jest wolne, a na galę w filharmonii obowiązują bilety. Kosztują one 20 zł i można je kupić w kasie przy ul. Wilsona 16 oraz za pośrednictwem strony www.filharmonia.com.pl.

Zuzanna Suliga