fbpx

Czym ogrzewać dom, aby było tanio i ekologicznie? W co inwestować?

Właściciele domów jednorodzinnych nie mają ostatnio lekko w kwestii ogrzewania. Regularnie słyszymy o nowych, coraz bardziej restrykcyjnych przepisach dotyczących pieców na węgiel, a także o stale rosnących cenach gazu ziemnego.

Wiele osób planujących budowę lub remont zastanawia się, jakie ogrzewanie dobrze spełni się zarówno w aspekcie ekologicznym, jak i ekonomicznym. W co powinni zainwestować?

Fotowoltaika – sięgnij po dofinansowanie

Jeśli dysponujemy spadzistym dachem skierowanym na południe, doskonałym pomysłem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Dzięki licznym dotacjom, takim jak „Mój Prąd”, możemy zyskać nawet trzy tysiące złotych dofinansowania. Ponadto właścicielowi nieruchomości przysługuje możliwość odliczenia kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Wszystko w ramach ulgi termomodernizacyjnej, którą możemy stosować w rozliczeniu PIT – niezależnie od tego, czy rozliczamy swoje dochody według skali podatkowej 17 i 32 proc., czy stosując jednolitą stawkę 19 proc.. Dzięki dofinansowaniom możemy skrócić okres zwrotu nawet do 7 lat, podczas gdy dobrej jakości instalacja może posłużyć nam nawet ćwierć wieku.

Fotowoltaika w Polsce wzbudza ogromne zainteresowanie. Tylko przez ostatnie trzy lata moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w kraju wzrosła ponad 10-krotnie. W kolejnych latach z pewnością nadal będziemy mogli obserwować popularyzację paneli w gospodarstwach domowych i rolnych. Choć od wiosny przyszłego roku rząd planuje zmianę systemu rozliczania nadprodukowanej energii – nadal możemy dołączyć do programu według aktualnych przepisów.

Czym ogrzewać dom, aby było tanio i ekologicznie? W co inwestować? 2

Pompy ciepła –  ekologiczne ogrzewanie

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych urządzeń grzewczych. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia budynku i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Możemy ją wykorzystywać zarówno do ogrzewania budynku, jak i wody użytkowej. Rozwiązanie to jest nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale także zapewnia szybki zwrot poniesionych nakładów finansowych, gdyż ten typ ogrzewania jest znacznie tańszy w eksploatacji niż popularne ostatnio kotły gazowe. Co ciekawe – na pompy ciepła przysługuje nam dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”, dzięki czemu możemy skutecznie zamortyzować koszty, już na etapie budowy domu.

Dla pełnego efektu ekologiczno-ekonomicznego, najlepiej połączyć montaż obu tych systemów. Do obsługi pompy ciepła potrzebna nam będzie energia elektryczna niezbędna do zasilania sprężarki. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli nam cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem przez wiele lat. Warto rozważyć przejście na ekologiczne źródła energii. Nowe technologie i dotacje rządowe pokazują, że bycie eko nie musi być drogie, a poniesione koszty w perspektywie kilku lat, zwrócą się nam z nawiązką. Warto pomyśleć o naturze, a przede wszystkim o zdrowiu i przyszłości naszych dzieci.