Instalacje fotowoltaiczne to już niemal stały element krajobrazu polskich wsi i podmiejskich osiedli. W kwietniu 2022 r. zmieni się jednak sposób rozliczenia prosumentów. Na czym będzie on polegał?
Do popularności instalacji fotowoltaicznych przykładają się coraz tańsza technologia, rosnąca świadomość ekologiczna, a także atrakcyjny system dopłat, który z powodzeniem realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W kwietniu 2022 r. zmieni się jednak sposób rozliczenia prosumentów. Na czym będzie on polegał?
Nowy system, zwany net-billingiem, będzie polegać na rozliczeniu wartościowym energii elektrycznej. Każdy prosument będzie zobowiązany do założenia tzw. konto prosumenckie, które będzie zasilane przez depozyt prosumencki, czyli wartość energii, którą uda mu się wprowadzić do sieci. Wspomniana wartość będzie wyznaczana po cenach godzinowych.
Mówiąc ogólnie – z tego konta będziemy mogli opłacić rachunek za prąd, który pobierzemy z sieci, gdy nasza instalacja nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb gospodarstwa domowego. Mimo planowanych zmian, zainteresowanie fotowoltaiką nie maleje. Na jakie ulgi i dotacje mogą liczyć osoby planujące montaż paneli w swoim gospodarstwie?
Program „Mój Prąd”
Osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich domach, mogą skorzystać z rządowych dotacji i ulg podatkowych. Jednym z programów dofinansowujących panele solarne jest Program „Mój Prąd”, który realizowany jest od września 2019 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas z dofinansowania skorzystało już ponad ćwierć miliona gospodarstw domowych, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejny nabór wniosków w najbliższych miesiącach. Program „Mój Prąd” przyczynia się do redukcji emisji CO2 o ponad 1,2 mln ton rocznie. Każde gospodarstwo, które złożyło poprawnie wniosek podczas ubiegłorocznej edycji programu, uzyskało dotację w wysokości 3000 zł na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2kW do 10kW. Urzędnicy przypominają, że wnioski złożone w wersji papierowej są nieważne – osoby zainteresowane dofinansowaniem muszą je zatem złożyć elektronicznie.
W związku z nowymi przepisami dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych, rząd rozważa dofinansowanie nie tylko paneli słonecznych, ale także wszystkich urządzeń, które są w stanie skutecznie współpracować z fotowoltaiką. Chodzi tutaj między innymi o banki ciepła czy ładowarki do samochodów elektrycznych. Wówczas wysokość dotacji byłaby uzależniona od zakresu inwestycji. To na razie jednak dopiero plotki, a na oficjalne informacje będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Ulga termomodernizacyjna
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, właścicielowi nieruchomości przysługuje możliwość odliczenia kosztów zakupu i montażu instalacji. Wszystko w ramach ulgi termomodernizacyjnej, którą możemy stosować w rozliczeniu PIT. Odliczenie można zrealizować poprzez odjęcie kwoty wydatków poniesionych na termomodernizację od dochodu. Ulga termomodernizacyjna i programy dotacyjne sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę jest niezwykle opłacalna. Koszty instalacji zwracają się właścicielowi już po kilku latach, dzięki czemu może on cieszyć się niemal bezpłatną energią elektryczną.
red.