fbpx

Czy ćma bukszpanowa zagraża także innym roślinom?

Wrzesień to czas aktywności motyli ćmy bukszpanowej, czas niepokoju o nasze ogrody. Czy gąsienica także u nas zniszczy bukszpan, a może i inne rośliny? Czy stosować popularne środki chemiczne i czy nie osłabią jeszcze bardziej zniszczonych bukszpanów? Czy będę w stanie uratować wieloletnie bukszpany? Co robić? Pytań rodzi się wiele…

Czy ćma bukszpanowa zagraża także innym roślinom? 2

Odpowiadając na powyższe pytania, należy przede wszystkim przygotować się na to, że ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) będzie już z nami zawsze. W Polsce nie ma naturalnego wroga i musimy walczyć z nią sami. Jedynym jej wrogiem jest szerszeń azjatycki.


POZNAJMY ĆMĘ BUKSZPANOWĄ I JEJ GĄSIENICE.
Motyl. Rozpiętość skrzydeł osobników dorosłych dochodzi do 46 mm. Występują dwie formy barwne. Najczęściej spotykane są osobniki o białych skrzydłach z ciemną obwódką wokół. Drugą formę stanowią motyle jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. U obu form na skrzydle występuje jasna plamka w kształcie półksiężyca. Motyle odżywiają się nektarem i sokami roślin, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla bukszpanów. Prawdziwym zagrożeniem są gąsienice ćmy bukszpanowej. Zastosowanie pułapek lepowych pozwoli na monitoring liczebności motyli, a także na ograniczenie ich ilości. Motyle latają od kwietnia lub maja do września, a nawet do października, jeżeli pogoda jest sprzyjająca.
Gąsienice. Młode gąsienice są koloru zielonego z brązowymi podłużnymi liniami, słabo owłosione. Dorastają do 35 – 44 mm długości. Głowa jest czarna. Początkowo larwy żerują wyjadając delikatniejsze fragmenty z górnej strony liści, powodując ich zasychanie. Starsze gąsienice zjadają całe liście i pędy ogałacając roślinę z liści i powodując jej zamieranie.

Czy ćma bukszpanowa zagraża także innym roślinom? 3


ZWALCZANIE GĄSIENICY ĆMY BUKSZPANOWEJ.
Do walki stosuje się insektycyd biologiczny, bezpośrednio przeznaczony do profesjonalnego, selektywnego zwalczania gąsienicy ćmy bukszpanowej, zawierający Bacillus thuringiensis var. Aizawai szczep ABTS-1857. Żołądkowe działanie środka na gąsienice wymaga starannego pokrycia suchego bukszpanu cieczą użytkową preparatu, wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy i sprzedawcy. Oprysku nie należy wykonywać w razie spodziewanego opadu deszczu i do 6 godzin po opadach. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a następnie giną w ciągu 1-3 dni. Powtórne zastosowanie preparatu jest możliwe po upływie 6 dni.
WAŻNE!
Nie należy usuwać krzewów bez uprzedniego sprawdzenia, czy dany krzew faktycznie obumarł. W tym celu należy zadrapać gałązkę. Jeśli w miejscu zadrapania ukaże się kolor brązowy, a gałązka jest sucha, bukszpan należy usunąć. Natomiast jeśli zobaczymy odcień zielony, gałązka jest wilgotna, mamy bardzo dużą szansę na odbudowę osłabionego bukszpanu, ale musimy mu pomóc. Pomogą nam w tym dwa preparaty TOPBUXUS HEALTH-MIX oraz TOPBUXUS GROW.

Czy ćma bukszpanowa zagraża także innym roślinom? 4


REGENERACJA BUKSZPANU.
Ważnym działaniem w odbudowie bukszpanu jest jego wzmocnienie i odżywienie. Chcąc, by szybko powróciła świetność bukszpanu, niezbędne jest zastosowanie dwóch specjalistycznych preparatów do jego pielęgnacji:
Preparat, który należy zastosować po zwalczeniu gąsienic oraz zawsze po cięciu bukszpanu, to środek dolistny, TOPBUXUS-HEALTH-MIX wyróżniony w Polsce dwoma Złotymi Medalami w 2018r i 2017r. Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Topbuxus Health-mix jest preparatem w 100% na naturalnej bazie z zawartością pierwiastków śladowych. Wzmacnia komórki roślin, poprawia sprężystość. Zatrzymuje i likwiduje choroby grzybowe. Stosowany regularnie uodparnia na Cylindrocladium buxicola, najgroźniejszą chorobę bukszpanu. Dzięki niemu liście stają się zielone i błyszczące. Bezpieczny dla ludzi, zwierząt i owadów. Wydajny, łatwy w użyciu, do upraw w gruncie i donicy.


W pielęgnacji bukszpanu niezbędne jest także nawożenie krzewów preparatem TOPBUXUS GROW. Topbuxus Grow jest idealnym, w pełni zbilansowanym, podstawowym nawozem dla bukszpanów. Krzewy te są specyficznymi roślinami, potrzebują w odpowiednim czasie, odpowiedniej ilości siarki, magnezu, wapnia i potasu. Prawidłowy stosunek NPK jest niezbędny. Topbuxus Grow jest nawozem, który spełnia te wszystkie wymagania. Szybko wchłaniany przez rośliny sprawia, że efekty są widoczne w krótkim czasie. Odpowiednio odżywia bukszpany podczas wzrostu, utrzymuje krzew zdrowy i bez żółtych liści. Topbuxus Grow jest również bezpieczny dla ludzi, zwierząt i owadów. Wydajny, łatwy w użyciu, do upraw w gruncie i donicy. Preparaty te stosowane są z powodzeniem przez profesjonalistów i miłośników ogrodów na całym świecie nawet w przypadku bardzo zniszczonych bukszpanów.


PO CZYM POZNAĆ ŻEROWANIE?
Przyglądając się krzewom można dostrzec: obgryzione brzegi liści, zjedzone całe liście, pozostawione grudy odchodów, spustoszenie na krzewach, krzewy pokryte przędzą, zamieranie, usychanie w konsekwencji uszkodzenia rośliny.

Czy stosować chemiczne środki ochrony roślin? Z całą pewnością wybór najpierw powinien paść na naturalne preparaty, byśmy nie przyczyniali się do kolejnych strat i gorszego stanu słabych roślin. Każdy może dokonać analizy „za i przeciw”, należy wziąć pod uwagę wpływ na pożyteczne organizmy, zaleganie w glebie i wodzie, biokumulację w łańcuchu pokarmowym i wiele innych.
Czy gąsienice mogą zniszczyć inne rośliny niż bukszpan? Tak, gąsienice te, w przypadku braku krzewów bukszpanu atakują rośliny wrzosowate: azalie, rododendrony, nie gardzą trzmieliną, laurowiśnią, irgą, a nawet ostrokrzewem. Musimy być czujni i kontrolować stan roślin.


Więcej informacji na temat pielęgnacji bukszpanu na: www.centrumzieleni.eu
Wszystkie wymienione preparaty do pielęgnacji bukszpanu dostępne są w sklepie ogrodniczo – zoologicznym „OSKAR” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.

Czy ćma bukszpanowa zagraża także innym roślinom? 5

ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN NALEŻY UŻYWAĆ Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. PRZED UŻYCIEM NALEŻY PRZECZYTAĆ ETYKIETĘ.
(Fot. pixabay)