Czworonożni funkcjonariusze już po egzaminie

0
686
czworonożni funkcjonariusze 19

W piątek 17 września 2021 roku dwa psy z częstochowskiej prewencji, po roku szkoleń zaliczyły egzamin na czworonożnego mundurowego.

W częstochowskiej prewencji aktualnie służbę pełni 8 psów służbowych i ich 6 przewodników. Każdy z tych psiaków wykorzystywany jest  do pomocy przy zabezpieczaniu imprez masowych oraz zgromadzeń. Dodatkowo pomagają funkcjonariuszom przy zatrzymaniach osób, w poszukiwaniu zaginionych czy też tropienia na miejscach zdarzeń.

Nie każdy pies może pełnić służbę w policji. Potrzebne są odpowiednie predyspozycje czworonoga dobre zdrowie oraz odpowiednia tresura. Czworonożny kandydat musi być przede wszystkim zdrowy, odporny na stres, nie może być płochliwy oraz przede wszystkim musi bezwarunkowo słuchać swojego przewodnika.

Pierwsze swoje szkolenie psiak przechodzi w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach przez okres sześciu miesięcy. Następnie szkolenie kończy się egzaminem i dopiero po tym może zacząć służbę w policji. Po  upływie roku psy ponownie przechodzą egzamin przed komisją, która ponownie ocenia ich sprawność użytkową.

Tak też było w piątek, kiedy to dwaj czworonożni funkcjonariusze śpiewająco zaliczyli egzamin. Egzaminowane były: Jarika ze swoim przewodnikiem aspirantem Robertem Kolanko i Nagat będący podopiecznym aspiranta Tomasza Powązki. Atestacja psów służbowych odbyła się pod nadzorem aspiranta sztabowego Adama Chmela koordynatora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz z udziałem aspiranta sztabowego Jakuba Rebsa przedstawiciela Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach.

Reszta częstochowskich psów prewencyjno-tropiących w tym samym czasie wykonywała zadania kontrolne w ramach doskonalenia swoich umiejętności.