fbpx

Częstochowskie torowisko tramwajowe pomoże w walce ze smogiem

Częstochowskie torowisko tramwajowe pomoże w walce ze smogiem. W Śródmieściu przy układaniu torów wykorzystano nowoczesne płyty z betonu katalitycznego, który pomoże w wychwytywaniu i neutralizacji groźnych dla zdrowia ludzi tlenków azotu i siarki.

O tej nowatorskiej na skalę krajową technologii opowiedziano dzisiaj w trakcie briefingu prasowego, który miał miejsce w centrum Częstochowy, obok układanego właśnie torowiska.

Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, Barbara Sobczyk, zastępca dyrektora kontraktu firmy NDI wykonującej modernizację torowiska, a także Andrzej Bywalec, reprezentant firmy Con Rail, która wyprodukowała antysmogowej płyty betonowe.

Jak poinformował prezydent Matyjaszczyk, Częstochowa jest pierwszym w Polsce miastem, w którym takie proekologiczne rozwiązania zastosowano na torowisku. Antysmogowy beton był do tej pory używany w różnych miejscowościach w kraju, ale jako element elewacji czy też konstrukcji chodników. Do tej pory nie połączono w jednym wytrzymałościowe i antysmogowe właściwości płyt stosowanych przy budowie torowiska.

– Przy opracowaniu technologii produkcji płyt torowo-drogowych z betonu katalitycznego współpracowaliśmy z firmą Górażdże – informuje Andrzej Bywalec. – Głównym elementem biocementu jest dwutlenek tytanu. On jest takim czarodziejem, który pomaga zwalczać groźne tlenki azotu i siarki.

Jak to działa? Na powierzchni betonu zawierającego nanokrystaliczny dwutlenek tytanu tworzą się rodniki wodorotlenkowe o silnych właściwościach utleniających, które utleniają i rozkładają zabrudzenia organiczne. To nie wszystko. Podczas naświetlenia promieniowaniem słonecznym, szkodliwe tlenki azotu i siarki unoszące się w powietrzu, opadając na beton zamieniane są w sole, bezpieczne dla środowiska, które następnie opady deszczu spłukują z betonu i odprowadzają do kanalizacji deszczowej.

– Te płyty będą miały takie działanie antysmogowe tak długo, jak tylko będą się znajdować w danym miejscu – powiedział nam Andrzej Bywalec. – Nie ma tutaj żadnych ograniczeń czasowych. Ponadto działają one cały czas, na okrągło, wystarczą promienie słoneczne. Oczywiście efektywność będzie wyższa w czasie letnich, słonecznych dni, ale także zimą, będą one wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia.

Taką technologię, jak przekazała przedstawicielka NDI, Barbara Sobczyk, zastosowano przy budowie torowiska pomiędzy Alejami a dworcem PKS, czyli na długości około 500 metrów.

Na północ od ścisłego centrum miasta, przy budowie nowych torów tramwajowych wykorzystana zostanie inna, także proekologiczna technologia. Na długości około 350 metrów projektant przewidział tzw. zielone, trawiaste torowisko.

Chociaż dzisiejsze spotkanie poświęcone było nowej technologii zastosowanej przy realizacji częstochowskiej inwestycji, przy okazji przekazano również ważną dla mieszkańców wiadomość.

Wykonawca robót zadeklarował, że we wrześniu, gdy uczniowie wrócą do szkół, w Częstochowie na całej długości i na wszystkich liniach kursować już mają po nowych torach tramwaje.