fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneCzęstochowskie pogotowie ma trzy nowe karetki. Pieniądze na nie dało miasto

Częstochowskie pogotowie ma trzy nowe karetki. Pieniądze na nie dało miasto

Dzisiaj na Placu Biegańskiego, przed ratuszem, częstochowska Stacja Pogotowia Ratunkowego zaprezentowała trzy nowe pojazdy: dwa w pełni wyposażone ambulanse i jedną karetkę transportową. Te trzy samochody kosztowało w sumie ponad 1,2 mln złotych. Pieniądze na ten zakup pochodziły z budżetu miejskiego.

Prezentacji nowego sprzętu, który już od dzisiaj służy mieszkańcom Częstochowy i regionu, dokonali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz dyrektor pogotowia Marian Nowak.

Dwa pomalowane na żółto ambulanse, bo w takim kolorze od teraz będą w Polsce wszystkie karetki, są w pełni wyposażone do przewożenia pacjentów z zagrożeniem życia. Na wyposażeniu jednej z nich znalazły się tzw. nosze bariatryczne przystosowane do transportu otyłych pacjentów.

– Do tej pory w pogotowiu nie mieliśmy takich noszy, więc gdyby nam się trafił pacjent ważący ponad 200 kilogramów, musielibyśmy prosić o pomoc inne stacje pogotowia – powiedział prezentując sprzęt dyrektor Nowak.

Nosze, które znalazły się na wyposażeniu jednej z częstochowskich karetek są w stanie unieść pacjenta o wadze do 320 kilogramów. Są to nosze z elektrycznie regulowaną wysokością, zmienianą płynnie, bezstopniowo oraz hydraulicznym systemem podnoszenia i opuszczania.

– To bardzo drogi sprzęt – powiedział Marian Nowak. – Jedna para takich noszy, to koszt 150 tysięcy złotych. Tyle samo dla porównania kosztuje nowa karetka transportowa, którą właśnie kupiliśmy.

To nie koniec zakupów planowanych przez częstochowskie pogotowie. W najbliższym czasie stacja ma otrzymać z resortu zdrowia dotację z tzw. funduszu covidowego w wysokości 1,5 mln złotych również na zakup karetek.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -