Częstochowskie MZDiT zapewnia, że dba o drzewa i wylicza, ile robi dla miejskiej zieleni.
Zarząd przygotował wykaz inwestycji, przy realizacji których nie ucierpiała zieleń miejska lub zostanie ona odtworzona z korzyścią dla mieszkańców.
Z raportu opracowanego dla mediów wynika, że MZDiT jako jeden z priorytetów stawia sobie dbałość o miejski drzewostan.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że opracowanie to powstało w związku z odbywającymi się w mieście dwa tygodnie temu protestami ekologów, „zielonych” oraz zwykłych mieszkańców związanymi z wycięciem w al. Niepodległości ponad 50 drzew.
Ludzie manifestowali, także przed Urzędem Miasta, nie tylko przeciwko tej decyzji dotyczącej Ostatniego Grosza, ale także w obronie innych drzew, które, jak twierdzą, są w wielu miejscach miasta wycinane zbyt chętnie i często niepotrzebnie. Protestujących oburzyła wówczas nie tylko sama, jak to określili, „rzeź” drzew, ale także fakt, iż miasto nie poinformowało o wycince okolicznych mieszkańców. Na jednym z protestów zbierano więc podpisy pod projektem uchwały Rady Miasta nakładającej na władze miejskie obowiązek konsultacji społecznej w przypadku planowych wycinek drzew.
Zarząd broni ł swojej decyzji, argumentują, że wycinka była niezbędna w związku z planowaną przebudową al. Niepodległości, i nazywa ją „reorganizacją zieleni” w tym rejonie miasta. Zapewniono, że na Ostatnim Groszu, podobnie jak w innych rejonach miasta w miejsce wyciętych drzew posadzone zostaną nowe i to w znacznie większej ilości.
– Na terenie Częstochowy trwają strategiczne inwestycje drogowe, a kolejne – jak przebudowa DK-1 – wkrótce się rozpoczną. Dla miasta jednym z priorytetów jest to, aby jak najmniej ingerowały w obecną zieleń – przekonuje rzecznik prasowy MZDiT Maciej Hasik. – Zmiany w zieleni są możliwe tylko wtedy, gdy kolizja z inwestycją poprawiającą bezpieczeństwo, standard i komfort korzystania z infrastruktury drogowej, jest nieunikniona. Wówczas inwestycjom jednocześnie towarzyszą nasadzenia nowych drzew, których każdorazowo jest dużo więcej niż usuwanej zieleni – zapewnia.
Jako przykład takiej polityki miasta, MZDiT podaje m.in. remont torowiska w Śródmieściu.
Według informacji MZDiT, miasto kilka miesięcy walczyło o zachowanie drzew rosnących wzdłuż torów tramwajowych w al. Wolności. Aby ocalić tamtejsze drzewa,MPK wystąpiło nawet o odstępstwa od obecnych przepisów dotyczących parametrów przebudowywanej linii tramwajowej. Ostatecznie uzyskano ministerialną zgodę na zmianę tych parametrów i drzewa pozostaną chociaż torowisko będzie mocno przebudowywane.
W podsumowaniu opracowanym przez MZDiT, jako kolejny przykład podano inwestycje drogowe na Starym Mieście.
- Nie ucierpi też kilkanaście dębów rosnących w obrębie rozpoczynającej się w dzielnicy Stare Miasto budowy połączenia drogowego ul. Warszawskiej z ul. Jaskrowską – zapewnia MZDiT. – Zostaną one przesadzone w toku realizacji inwestycji, w optymalnym dla egzystencji drzew terminie.
Możliwie jak najmniej, jak obiecuje Zarząd, ucierpieć ma również zieleń w obrębie planowych prac remontowych na miejskim odcinku trasy DK-1. Jak przekonuje MZDiT, także tam wszelkie ubytki w drzewostanie mają być rekompensowane z nawiązką.
– O podobnych – mających na względzie troskę o miejską zieleń – działaniach i korektach przy realizacji kolejnych inwestycji będziemy informować na bieżąco – obiecuje Zarząd Dróg.
(inf. i fot. IBS)