fbpx

Częstochowskie instytucje zachęcają do tego, by w poświątecznym okresie nadrobić kulturalne zaległości

Czas między świętami i Nowym Rokiem warto wykorzystać na odwiedziny w częstochowskich instytucjach kultury.  

W Miejskiej Galerii Sztuki czekają na zwiedzających trzy wystawy. Pierwszą z nich jest jubileuszowa ekspozycja Jerzego „Jotki” Kędziory ,,Przyziemieni w napięciu”. Jej bohater jest rzeźbiarzem, laureatem wielu nagród, autorem licznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle. Najbardziej rozpoznawalnym pozostają „rzeźby balansujące: – postacie zawieszone w intrygujących pozach na linach, sprawiające wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki. Tym razem balansujące zazwyczaj rzeźby zostały „uziemione”. Prezentacja składa się z kilkunastu rzeźb z cyklu „Sportowcy”. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu.

Częstochowskie instytucje zachęcają do tego, by w poświątecznym okresie nadrobić kulturalne zaległości 1
Otwarcie jubileuszowej wystawy Jerzego Kędziory (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)W Miejskiej Galerii Sztuki obejrzymy też wystawę 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika pod hasłem ,,Obecność”, a także prezentację prac malarstwa żel art Jana Kantego Pawluśkiewicza, zadziwiającą swoją różnorodnością i przekazem abstrakcyjnej formy, prowokującej barwą i kształtem.

Z kolei Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza, gdzie prezentowana jest stała wystawa ,,Dzieje Miasta Częstochowy” oraz otwarta w grudniu tego roku 41. wystawa Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza. W Galerii Dobrej Sztuki można natomiast zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej z kolekcji własnej zatytułowaną ,,Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz efekt 15. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Warto również zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego i obejrzeć ekspozycję poświęconą kulturze łużyckiej. Pawilon mieści odkryty w trakcie wielokrotnych badań wykopaliskowych i zachowany „in situ” (w miejscu odkrycia) fragment cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, datowany na lata 750–550 p.n.e., na którym możemy zobaczyć pochówki szkieletowe i ciałopalne.

Częstochowskie instytucje zachęcają do tego, by w poświątecznym okresie nadrobić kulturalne zaległości 2
Finał 15. edycji konkursu „Klimaty Częstochowy” (fot. Artur Kucharski)

Ośrodek Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1 zaprasza na wystawę Fujifilm Moment Street Photo Awards. Konkurs odbył się już po raz 4. W tym roku wpłynęło na niego blisko 3 tys. fotografii – m.in. z Chile, Sri Lanki, Australii czy Kazachstanu. Na wystawie możemy ich zobaczyć w sumie 55.

We wtorek, 27 grudnia OPK zaprasza na ,,Retro Kosmosy. Dyskusyjny Klub Książki Science Fiction”. To grupa miłośniczek i miłośników fantastyki naukowej, która na fali popularności spotkań dyskusyjnych poświęconych literaturze Stanisława Lema postanowiła porozmawiać również o innych światach science fiction. Tym razem bohaterem spotkania będzie „Hyperion” Dana Simmonsa.

red., mat. UM Częstochowy