Częstochowskie hospicjum ma nową siedzibę. Mieści się ona w centrum miasta, a opiekę znajdą tam docelowo zarówno dzieci, jak i dorośli. Oficjalnie Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” przy ul. Kopernika rozpocznie swoją działalność 1 lipca, ale już dziś korzystają z niego pacjenci objęci dzienną pomocą paliatywną.
Centrum „Palium” prowadzi Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które zajmuje się pacjentami w terminalnym stanie choroby nowotworowej od 1992 roku. Nowa siedziba hospicjum znajduje się w budynku należących w przeszłości do banku Pekao SA. Stowarzyszenie kupiło go i zaadaptowało na własne potrzeby w sumie za blisko 16 mln złotych.
– Na remont, adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie wydaliśmy bardzo dużą kwotę, bo prawie trzynaście i pół miliona złotych – mówi Ann Kaptacz, prezes stowarzyszenia. – Oprócz tego przeznaczyliśmy ponad dwa i pół miliona złotych na zakup budynku.
Całość została sfinansowana ze środków pochodzących z 1 procenta podatku odpisywanego na rzecz organizacji, które stowarzyszenie zbierało kilkanaście lat, a także z dotacji z budżetu Państwa, PFRON-u oraz darczyńców i ofiarodawców.
Remont i adaptacja budynku trwały od 2018 roku. Teraz w nowo otwartej siedzibie znajdzie się miejsca na oddział stacjonarny hospicjum, a także oddział pomocy dziennej i poradnię.
W sumie w budynku przy ul. Kopernika na chorych czeka 30 łóżek. Przygotowano sale zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Powstały tam dwa oddziały po 15 łóżek. Zlokalizowano je na drugi i trzecim piętrze budynku. Na pierwszym piętrze prowadzona jest już natomiast rehabilitacja dla pacjentów dziennego oddziału. Tam także stowarzyszenie planuje ulokować kolejnych kilka łóżek dla dzieci.
W ramach opieki ambulatoryjnej prowadzonej w Poradni Opieki Paliatywnej udzielane będą w nowej siedzibie porady i konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne i fizjoterapeutyczne oraz wykonywane badania diagnostyczne i zabiegi medyczne.
W sumie w „Palium” przy ul. Kopernika zatrudnionych ma być około 90 osób. Będą to m.in. pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz opiekunowie medyczni. Tam także ma działać oddział wolontariatu.
Siedziba została przygotowana z największą starannością i dbałością o szczegóły. Komfort przebywania chorych w tym miejscu mają zapewnić nie tylko nowe sale i nowo zakupiony sprzęt, ale także stworzony na ostatniej kondygnacji i dachu budynku ogród. Tam oraz w ogrodzie za budynkiem, pacjenci będą mogli w ładne dni odpocząć i cieszyć się słońcem.
– Zrobiliśmy wszystko, aby nasi podopieczni czuli się tu dobrze, aby ich ostatnie dni było jak najlepsze i mimo wszystko szczęśliwe – powiedziała nam Anna Kaptacz.