fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowski sędzia odsunięty od orzekania za stosowanie się do wyroków TSUE. Decyzję...

Częstochowski sędzia odsunięty od orzekania za stosowanie się do wyroków TSUE. Decyzję podjął minister Ziobro

Minister Zbigniew Ziobro odsunął od orzekania sędziego z Częstochowy Adama Synakiwicza. Powodem tej decyzji było stosowanie się częstochowskiego prawnika do wyroków TSUE.

Sędzia Synakiewicz w sierpniu uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Zawierciu, gdyż jego zdaniem tamtejszy skład sędziowski budził wątpliwości, ponieważ zasiadała w nim osoba mianowana przez nową KRS, organ co do prawidłowości funkcjonowania którego poważne zastrzeżenia miało TSUE. Wcześniej  ten sam sędzia kilkakrotnie  orzekając w składzie odwoławczym, składał zdanie odrębne, gdy w składzie sędziowski zasiadała sędzia powołana z rekomendacji tej samej KRS.

Sprawą sędziego z Częstochowy zajął się zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych  sędzia Przemysław Radzik. Wystąpił on do prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie o odsunięcie sędziego Synakiewicza od orzekania. Ponieważ prezes sądu odmówił, działania podjął minister Zbigniew Ziobro. Wczoraj faksem trafił z  Ministerstwa Sprawiedliwości do sądu dokument  podpisany przez Zbigniewa Ziobro. Była to decyzja szefa resortu o odsunięciu od orzekania sędziego Synakiwiecza na miesiąc.

Zawieszony sędzia przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie wypoczynkowym.

– Nie będę unikał kontaktu z sądem – powiedział dzisiaj stacji telewizyjnej TVN24 sędzia Synakiewicz. – Jestem sędzią Rzeczypospolitej. Moje miejsce jest w Sądzie Okręgowym w Częstochowie i powinienem tam się stawić po zakończeniu urlopu.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -