W marcu rusza druga edycja programu „ EDU-AKCJA – to wiem, to rozumiem, to umiem”. Podobnie jak w ubiegłym roku, miasto zorganizuje dla uczniów szkół podstawowych zajęcia wyrównawcze, aby mogli nadrobić zaległości spowodowane nauczaniem online.
Zajęciami mają być objęte klasy I-VIII trzynastu miejskich podstawówek. Jak szacuje Urząd Miasta Częstochowy, w akcji weźmie udział ok. 2,5 tysiąca młodych częstochowian.
Z pierwszej edycji projektu, od października do grudnia, z pomocy miasta skorzystało ponad tysiąc uczniów, a zajęcia odbywały się 8 szkołach podstawowych.
Od 1 marca do 31 maja 2021 program „EDU-AKCJA – to wiem, to rozumiem, to umiem” będzie kontynuowany w 13 placówkach: 11 miejskich szkołach podstawowych i dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych.
Łączna liczba godzin przewidzianych na zajęcia to 4781, z czego mniej więcej 25% zostanie przeznaczonych na pracę z uczniem zdolnym, a reszta – na zajęcia wyrównawcze.
Samorządowy projekt ma pomóc uczniom, którzy od miesięcy są zdani wyłącznie naukę online w uzupełnieniu ewentualnych braków, ale także pomóc im rozwijać ich zainteresowania i poszerzać wiedzę.
Jak zapowiada miasto, w wytypowanych do drugiej edycji podstawówkach będą się odbywać zajęcia wyrównawcze dla uczennic i uczniów, którzy mają trudności w nauce. Mają to być zajęcia dla tych, którzy z różnych przyczyn nie radzą sobie w zadowalający sposób z opanowaniem wymaganych wiadomości i umiejętności, a także potrzebują więcej czasu na to, by je przyswoić. Samorządowy projekt ma pomoc w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości przewidzianych w podstawie programowej.
Równolegle przewidziano również zajęcia rozwijające, które z kolei mają być systemowym wsparciem szkoły w pracy z uczniem zdolnym.
– Dzięki temu możliwe będzie osiąganie przez poszczególnych uczniów sukcesów edukacyjnych na miarę ich możliwości – informuje częstochowski magistrat. – Oni także przecież przez pandemię są w jakiś sposób poszkodowani.
Wykaz szkół, które będą organizować zajęcia w czasie drugiej edycji „EDU-AKCJI”:
SP nr 31 im. Orła Białego / dzielnica Tysiąclecie
SP nr 38 im. Ludwika Zamenhofa / dzielnica Parkitka
SP nr 32 im. Jerzego Dudy – Gracza / dzielnica Raków
SP nr 8 im. Haliny Poświatowskiej / dzielnica Ostatni Grosz
SP nr 49 im. J. Kusocińskiego / dzielnica Wrzosowiak
SP nr 9 im. Adama Mickiewicza / dzielnica Śródmieście – Trzech Wieszczy
SP nr 21 im. ks. S. Konarskiego / dzielnica Stradom
SP nr 22 im. Gabriela Narutowicza / dzielnica Zawodzie, Stare Miasto
SP nr 52 im. Małego Powstańca / dzielnica Dźbów
SP nr 37 im. Jana Pawła II / dzielnica Lisiniec
SP nr 15 im. Polskich Noblistów / dzielnica Błeszno, Brzeziny
ZSP 4 / dzielnica Wyczerpy-Aniołów
ZSP 6 / dzielnica Stradom.