fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeCzęstochowska Krajowa Wystawa Rolnicza wraz z towarzyszącymi jej dożynkami zgromadziła tysiące ludzi...

Częstochowska Krajowa Wystawa Rolnicza wraz z towarzyszącymi jej dożynkami zgromadziła tysiące ludzi z całej Polski.

 

Zgodnie z tradycją dożynkom towarzyszą 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza. W ramach pierwszego wydarzenia na pl. Biegańskiego wystawcy prezentowali rękodzieło i wyroby regionalne.

Organizatorem Wystawy Rolniczej jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy. W województwie śląskim Krajowa Wystawa Rolnicza to największe wydarzenie z udziałem wystawców z całej Polski. Co roku przyciąga tłumy ludzi, którzy podziwiają dorobek ponad 400 wystawców. Wystawy można było odwiedzać w sobotę oraz niedzielę w godzinach 8.30 – 18.00. Tak też było. Od rana ludzie licznie przybywali na targi. Przygotowano targi pszczelarskie, nasienne i paszowe. Amatorzy traktorów i sprzętu ciężkiego mogli zobaczyć nie tylko najnowsze modele, ale także zabytkowe maszyny, które standardowo przejechały alejami. Od wystawców można było się również dowiedzieć ważnych kwestii w związku odnawialnymi źródłami energii. Zwiedzać można było wystawę pn. „Polska Nauka Rolnicza”, narzędzia rolnicze czy drobny inwentarz. Zaprezentowane zostały też Instytucje Rządowe, agencje rolnicze, lokalne grupy działania czy zagrody edukacyjne. W tym samym czasie odbywały się kiermasze kwiatów i krzewów, festiwal produktów lokalnych i tradycyjnych, a także produkty ekologiczne, piekarnicze czy pszczelarskie.

 

W niedzielę na Jasnej Górze, o godz. 11.00 odbyła się Msza Święta z udziałem Prezydenta RP Andrzejem Dudą, Ministrem Rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawicielami Rządu. Mszy pontyfikalnej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na jasnogórskich błoniach zebrało się ok 100 tys. wiernych, którzy uczestniczyli w sumie kończącej Dożynki.

Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent RP, mówił o wkładzie chłopów i polskiej wsi w walce o niepodległość ojczyzny oraz o obronę Polski w wojnie z bolszewikami.
– Zwyciężyliśmy i dziś Polska jest wolna i niepodległa. Jest suwerenna i sami stanowimy o sobie. I niech nikt nie waży się niczego nam dyktować, mówić nam, co możemy, a co nie możemy, a co nam wolno, a co nie wolno. Bo my sami decydujemy o sobie. Mówił Andrzej Duda do zgromadzonych przed rozpoczęciem oficjalnej części.

Rolnicy, tradycyjnie przywieźli na Jasną Górę wieńce żniwne.

[post_gallery]

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -