fbpx

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami

Gdy przechodzimy ulicą Śląską, trudno przeoczyć witrynę Galerii Yava. Aktualnie nie brakuje tam propozycji, które odmienią wiosennie wystrój każdego domu.

Częstochowska Galeria Yava powstała w ubiegłym roku. Działalność rozpoczęła 1 sierpnia, a uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu. Nie byłoby jej, gdyby nie Stowarzyszenie Yava, które od 2003 r. pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi. Wielu podopiecznych obdarzonych jest talentami artystycznymi.

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 2
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym będą mogli wystawiać swoje dzieła. To były pierwszy cel. Drugi związany był z tym, że jako Stowarzyszenie prowadzimy Zakład Aktywności Zawodowej, w którym wytwarzamy wszelkiego rodzaju produkty użytkowe i rękodzieło. W zakładzie zatrudniamy 50 osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego prowadzimy również środowiskowy dom dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w którym – w ramach terapii zajęciowej i wsparcia – prowadzona jest arteterapia. Podczas niej także powstają niezwykłe dzieła, które sprzedajemy – wyjaśnia Monika Podgórska, prezes zarządu Stowarzyszenia Yava i pomysłodawczyni Galerii.

Od aniołów po obrusy

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 3
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

Oferta Galerii jest naprawdę różnorodna. Osobne miejsce zajmują tu obrazy. Niczym na wystawie zajmują one całą ścianę. Jednak nie tylko ze względu na nie, warto tu zajrzeć. Każdy regał czy półeczka obfituje bowiem w anioły, łapacze snów, oryginalną biżuterię… Znakiem firmowym stały się już zaś obrusy i etui na sztućce (które stanową hit sprzedażowy).

– Nie ograniczamy się jednak tylko do oferty podstawowej. Obrusy szyjemy na zamówienie. Jeśli ktoś ma nietypowy rozmiar stołu i trudno mu dobrać gotowy produkt, szyjemy dla niego na wymiar, w wymarzonym kolorze – zapewnia Podgórska.

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 4
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

Obrusy i etui powstają we wspomnianym już zakładzie, wyposażonym m.in. w laser i ploter. W efekcie możliwe jest wytwarzanie m.in. drewnianych skrzyneczek, ale też toreb i teczek. Wiele produktów przygotowywanych jest na zamówienie firm lub kontrahentów prywatnych. W galerii dostępy jest również sprzęt fotograficzny, dzięki czemu Yava może przyjmować zlecenia dotyczące fotografii produktowej.

Yava proponuje też nietuzinkowe pamiątki z Częstochowy, poszukiwane przez turystów i pielgrzymów. Tu znajdą oni np. drewniane ramki i magnesy z charakterystycznymi punktami miasta. – Cały czas promujemy Częstochowę. Zależy nam na społeczności lokalnej – podkreśla Monika Podgórska.

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 5
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

Wymarzony prezent

Jeśli szukamy wyjątkowego prezentu, także mamy pewność, że Yava sprosta naszym wymaganiom. – Niedawno przygotowaliśmy prezent na 50-lecie ślubu. Żadne zamówienie nas nie zaskakuje, bo uważamy, że każdy klient ma swój gust i oczekiwania. Gdy marzy o upominku, który będzie inny niż wszystkie, zapraszamy go do nas. Przygotujemy coś specjalnego na urodziny, jubileusze, imieniny, śluby, chrzty św. czy komunie. Każdy prezent możemy też pięknie opakować – deklaruje Podgórska.

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 6
Monika Podgórska podczas paskowania jednego z prezentów (fot. Stowarzyszenie Yava)

Zamówienia bywają przeróżne. Dotyczą także obrazów. Jednej z klientek tak spodobał się wiszący w Galerii abstrakcyjny portret pani prezes, że zamówiła podobny, który powstanie na podstawie przyniesionego przez nią zdjęcia.

Działalność integracyjna

Jednak istota Galerii Yava sięga znacznie głębiej. – Zależało nam na tym, żeby stworzyć miejsce spotkań, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą się czuły dobrze i bezpiecznie. Promujemy kulturę, udowadniamy, że twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi jest niezwykle bogata. To talenty i zdolności, które trzeba promować. Dla naszych autorów to też dodatkowa motywacja. Ich obrazy czy rękodzieło prezentowane są w Galerii, każdy może je zobaczyć, docenić – dodaje prezes Stowarzyszenia Yava.

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 7
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

W lokalu przy ul. Śląskiej odbywają się również warsztaty. – Jako Stowarzyszenie – przed pandemią – mocno uczestniczyliśmy w życiu Częstochowy. Byliśmy obecni choćby na festiwalu Frytka OFF czy imprezie „Sztuka dla każdego”. Teraz mamy punkt w centrum, który aż prosi się o kontynuację działań tego typu. Regularnie zaglądają do nas rodzice z dziećmi, którzy pytają, kiedy zaprosimy na kolejne warsztaty. To dowód na to, że ta działalność integracyjna jest bardzo ważna – mówi Monika Podgórska.

Nagroda im. Kuronia

Częstochowska Galeria Yava. Tu kupisz niezwykłe prezenty, które tworzą osoby z niepełnosprawnościami 8
Galeria Yava (fot. Stowarzyszenie Yava)

Działalność Galerii i Stowarzyszenia została dostrzeżona nie tylko w rodzinnym mieście. Zakład Aktywności Zawodowej Yava otrzymał bowiem nagrodę specjalną w Konkursie na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia. To wyróżnienie honorowe za wybitne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorczości społecznej. Doceniono w ten sposób stworzenie lokalnej sieci i systemu wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem.

Warto dodać, że produkty oferowane w Galerii Yava (ul. Śląska 3/5) można zakupić też online za pośrednictwem strony galeria.yava.czest.pl.

Zuzanna Suliga