fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowscy radni klubu PiS składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie opłat za...

Częstochowscy radni klubu PiS składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie opłat za śmieci uzależnionej od zużycia wody

Na konferencji prasowej zorganizowanej przed wczorajszą sesją Rady Miasta przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że nie składają broni w kwestii niesprawiedliwego, ich zdaniem, naliczania opłaty za wywóz odpadów komunalnych uzależnionej dla mieszkańców domów wielorodzinnych od zużycia wody.

Nowe zasady opłat za śmieci radni częstochowscy przegłosowali w grudniu. Wówczas jako jedynie przeciw tej uchwale głosowali właśnie radni PiS-u. Od początku mieli zastrzeżenia nie tylko do wysokości nowych opłat, ale także różnego traktowania częstochowian, bo nowe zasady dotyczą wyłącznie lokatorów domów wielorodzinnych. Częstochowianie w domach jednorodzinnych płacą tak jak dotąd, czyli od zadeklarowanej liczby mieszkających tam osób.

Radni poinformowali, że zamierzają walczyć dalej, bo coraz więcej mieszkańców Częstochowy zgłasza się do nich z prośbą o pomoc, gdyż otrzymują kilkuset procentowe podwyżki.

Problem dotyczy tych częstochowian, którzy nie mają wodomierzy. Im spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy budynków ustalają według własnego uznania średnie zużycie wody, które potem staje się podstawą do obliczenia opłat za odpady komunalne. Radni PiS twierdzą, że otrzymują głosy, iż w niektórych przypadkach powoduje to nawet 300-procentową podwyżkę za wywóz nieczystości.

Przedstawiciele klubu PiS złożyli do Urzędu Miasta wniosek, aby to gmina ustaliła dla tych, którzy nie posiadają wodomierzy normy na poziomie 5 metrów sześciennych, bo w niektórzy administratorzy określają je znacznie wyżej, na 7,9, a nawet 15 metrów. Jak przekazali na konferencji prasowej, projekt ich uchwały nie został uwzględniony.

Złożyłem do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wniosek o to, by rozważyła ona wystąpienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchylenie uchwały dotyczącej nowych zasad naliczania opłat za śmieci – powiedział radny Piotr Wrona. – Ja także jako radny wystąpię do WSA w tej samej sprawie.

Ponieważ sprawy sądowe trwają, czasami wiele miesięcy, radni PiS chcą wystąpić o tzw. zabezpieczenie na czas trwania sprawy w sądzie, czyli o zawieszenie uchwały na czas trwania postępowania w sądzie.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here