Funkcjonariusze z Komisariatu IV Policji w Częstochowie zapobiegli tragedii. Uratowali kobietę, która próbowała popełnić samobójstwo. To kolejny w tym roku przypadek podobnej interwencji.
Niestety, żyjemy w trudnych czasach. Pandemia, związane z nią tragedie: śmierć bliskich, choroba, ale także utrata pracy sprzyjają zwiększonej liczby przypadków depresji. Zrozpaczeni ludzie, nie widzą czasami innej drogi, jak samobójstwo. W takim właśnie przypadku interweniowali częstochowscy policjanci.
– Dyżurny z „czwórki” otrzymał w piątek zgłoszenie, że pacjentka jednego z częstochowskich szpitali oddaliła się z oddziału z zamiarem popełnienia samobójstwa – informuje Sabina Chyra-Gireś, oficer prasowy częstochowskiej policji. – Natychmiast skierował patrol w rejon szpitala. Policjanci, którzy w ciągu zaledwie kilku minut przyjechali na miejsce, zauważyli kobietę, która stała w wodzie.
Jak przekazała Komenda Miejska Policji w Częstochowie, sierżant sztabowy Łukasz Pasieka wszedł do wody i idąc w jej kierunku, spokojnym głosem namawiał kobietę, by poszła razem z nim. 37-latka nie chciała posłuchać policjanta, zanurzyła się w rzece, krzycząc, że chce się zabić. Funkcjonariusz ruszył w jej kierunku, by wyciągnąć ją z wody.
– Desperatka przez cały czas wyrywała się i stawiała bierny opór – relacjonuje rzeczniczka częstochowskiej policji. – Wtedy do pomocy ruszyła sierżant sztabowy Katarzyna Krawczyk i wspólnie zdołali wyciągnąć 37-latkę na brzeg, gdzie oczekiwał już zespół medyczny. Kobieta od razu trafiła pod opiekę specjalistów, a przemoczeni policjanci wrócili do jednostki, by się ogrzać.
Policja przypomina, że osoby planujące popełnić samobójstwo wcześniej dają sygnały ostrzegawcze, nie wolno ich ignorować. To zwykle ciche wołanie o pomoc zrozpaczonego człowieka.
– Dajmy im odczuć, że w tej trudnej sytuacji nie są same – apeluje policja. – Bądźmy empatyczni. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować takiej osobie życie.
Komenda Miejska Policji w Częstochowie podaje ważne telefony, pod którymi na osoby potrzebujące pomocy czekają specjaliści, m.in. psychologowie i terapeuci.
Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Telefon Zaufania dla Dorosłych pod numer 116 123, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116 111 oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod numer 800 121212.