fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowianin oskarżony o obrazę uczuć religijnych za prezentowanie wizerunku Matki Bożej z...

Częstochowianin oskarżony o obrazę uczuć religijnych za prezentowanie wizerunku Matki Bożej z tęczową aureolą

Częstochowianin oskarżony o obrazę uczuć religijnych za prezentowanie wizerunku Matki Bożej z tęczową aureolą. Sprawa została skierowana przez Prokuraturę Rejonową w Częstochowie do sądu.

Mężczyźnie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet dwa lata więzienia
Sprawa dotyczy wydarzeń z czerwca 2019 roku, które miało miejsce w trakcie odbywającego się w mieście drugiego Marszu Równości.

Postępowanie w przedmiotowej sprawie było prowadzone na skutek zawiadomień o przestępstwie, które złożyło szereg osób prywatnych – informuje rzecznik prasowy prokuratury prokurator Tomasz Ozimek. – W toku postępowania ustalono, że 16 czerwca 2019 roku, w czasie II marszu równości w Częstochowie, 20-letni mieszkaniec Warszawy Michał G. prezentował reprodukcję obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w której w miejscu aureoli umieszczono tęczę.

Jak przekazał rzecznik, prokurator prowadzący postępowanie uzyskał opinię biegłego z zakresu socjolingwistyki, będącego pracownikiem naukowym uniwersytetu w stopniu doktora habilitowanego. W wydanej opinii biegły stwierdził, że użyty przez Michała G. wizerunek mógł rzeczywiście obrażać uczucia religijne wiernych, a “reprodukcja obrazu mogła zostać potraktowana przez wiernych jako ideologiczny atak na symbole religijne, mający charakter prowokacji”.


Biorąc pod uwagę opinię biegłego, Michałowi G. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych innych osób, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej w postaci obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i stwierdził, że nie miał na celu obrażać niczyich uczuć religijnych.

Michał G. nie był w przeszłości karany – przekazał w komunikacie prokurator Tomasz Ozimek. – Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here