fbpx

Częstochowa została w domu. Co robić?

W internecie roi się obecnie od różnego rodzaju porad, co robić, gdy zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych pozostajemy w domach. Pomysłów jest wiele, od robienia porządków, poprzez robótki ręczne, po czytanie książek czy oglądanie filmów.
Warto ten czas spędzić w sposób ciekawy, przy okazji czegoś się ucząc lub dowiadując. Dobrym sposobem na to jest wirtualne wizyta w ważnych i popularnych muzeach. Teraz, w dobie koronawirusa, do takiego sposobu zwiedzania zachęca coraz więcej galerii i muzeów. Od poniedziałku na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na lekcje historii on-line i wirtualne oglądanie ekspozycji.
Jak zapowiedziano na Facebooku placówki, codziennie zaplanowano cztery wejścia na żywo, którym towarzyszyć będą ciekawe prelekcje pracowników. Muzeum opracowało program wirtualnej działalności i lekcji on-line do 20 marca. Wygląda on następująco:
Godz. 9.00
Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego
Godz. 10.00
Lekcja historii on-line // Poziom: VII klasy szkoły podstawowej i starsi
Godz. 12.00
Lekcja historii on-line // Poziom: uczniowie klas I-VI (szkoły podstawowe)
Godz. 14.00
Wykład historyczny // Poziom: licealiści, studenci i wszyscy zainteresowani.
W sieci swoje podwoje otwierają także inne, ważne i światowe muzea oraz galerie. Ich adresy znaleźć można na stronie: www.kukulturze.pl. Znajdują się tam m.in. linki do galerii z Francji, Brazylii, Meksyku czy Włoch i Stanów Zjednoczonych.
W związku z akcją „Zostaję w domu”, część platform internetowych otworzyło dostęp do swoich zasobów filmów czy spektakli teatralnych. Dezycję taką podjęła m.in. Telewizja Polska, która na stronie www.vod.tvp.pl proponuje ekranizacje lektur szkolnych (to oferta adresowana do uczniów) oraz interesujące propozycje Teatru Telewizji.
Kto lubi czytać, a nie ma już żadnych nowości w swojej biblioteczce, może poszukać bezpłatnych audiobooków lub książek w wersji PDF, których teraz jest coraz więcej do pobrania bezpłatnie. To przykłady kilku stron, z których można ściągnąć książki lub audiobooki: www.woblink.com, www.publio.pl, www.ebookpoint.pl lub www.chmuraczytania.pl.