fbpx

Częstochowa zacieśnia współpracę z Berdyczowem – ukraińskim miastem

3 marca, podczas sesji Rady Miasta, zadecydowano o podjęciu współdziałania z Berdyczowem, miastem położonym w obwodzie żytomierskim Ukrainy. Chodzi o inicjowanie i utrzymanie wzajemnych kontaktów w ramach współpracy miast partnerskich.


Prezydent Częstochowy podpisze umowę, określającą formalny zakres i obszary współpracy. Miasto współpracuje z Berdyczowem od kilkunastu lat, zacieśniając kontakty głównie na polu edukacji, kultury i pomocy społecznej.


Przedstawiciele częstochowskich władz brali udział w Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie i Dniach Miasta. Natomiast Częstochowa gościła ukraińskich partnerów podczas Europejskich Dni Kultury Ludowej w ramach Krajowej Wystawy Rolniczej, a także na zorganizowanym jesienią 2011 roku w Częstochowie międzynarodowym forum „Spotkanie Przyjaciół – Zbliżenie miast Europy Wschodniej z miastami Unii Europejskiej”, któremu patronowała ówczesna Polska Prezydencja w Radzie UE.


W Częstochowie były organizowane akcje charytatywne dla polskich dzieci z Berdyczowa. W działania te włączają się częstochowskie organizacje pozarządowe oraz placówki oświatowe. Prowadzą one zbiórki artykułów szkolnych, książek, zabawek, czy artykułów spożywczych dla ukraińskich dzieci.


Aktywną współpracą odznaczają się placówki oświatowe Berdyczowa i Częstochowy. Szkoły podpisały porozumienia, gdzie zobowiązały się współpracować w zakresie międzynarodowej wymiany. Pozwoli to na zapoznanie się osób zaangażowanych w tę współpracę z kulturą obu narodów, życiem społecznym i kulturalnym czy procesami edukacyjnymi w obu państwach. Na kolejne miesiące zaplanowano realizację wspólnych projektów z udziałem młodzieży z Polski i Ukrainy, a także przeprowadzenie warsztatów historycznych dla nauczycieli. Z uwagi na potrzebę budowania więzi przyjaźni między Polską a Ukrainą w ubiegłym roku podpisano list intencyjny w sprawie współpracy miast.

Berdyczów to ok. 80-tysięczne miasto rejonowe położone na południe od Żytomierza. Słynie z zabytkowego zespołu klasztornego nazywanego ,,Fortecą Najświętszej Maryi Panny”, które jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego, nauki i kultury na ziemiach ukraińskich. Odgrywa podobną rolę, jak Jasna Góra w Polsce. Znajduje się w nim sanktuarium maryjne z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Śnieżnej. Stąd pochodził Joseph Conrad – pisarz i nowelista polski, tworzący w języku angielskim. Berdyczów to miasto mające silne symboliczne związki z polskością, polskimi dziejami i kulturą. W mieście działają organizacje polonijne, a Polacy, zamieszkali na terenie Berdyczowa, stanowią ok. 10-20% społeczności.

LNŚ


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/litespeed/css/a80da266e70b81e7630cf35a928d5f64.css.tmp): Failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:140 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/klient.dh...', 140) #1 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(140): md5_file('/home/klient.dh...') #2 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://gazetar...', 'css', true, Array) #3 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->finalize('<!DOCTYPE html>...') #6 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/plugin.php(205): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #7 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/core.cls.php(477): apply_filters('litespeed_buffe...', '<!DOCTYPE html>...') #8 [internal function]: LiteSpeed\Core->send_headers_force('<!DOCTYPE html>...', 9) #9 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/functions.php(5373): ob_end_flush() #10 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): wp_ob_end_flush_all('') #11 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #12 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #13 /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-includes/load.php(1260): do_action('shutdown') #14 [internal function]: shutdown_action_hook() #15 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/optimo/gazetaregionalna.com/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 140