Miasto rusza z programem stypendialnym dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Studenci pielęgniarstwa będą mogli liczyć na pomoc finansową Częstochowy w zamian za co przez co najmniej trzy lata będą zobowiązani pracować w Miejskim Szpitalu Zespolonym.
Nowy program miejski, to kolejny element realizowanego od 2019 roku projektu „Dostępny lekarz”. Miasto stypendiami oraz późniejszą pomocą w uzyskaniu mieszkania w zasobach gminnych zachęca medyków do podjęcia pracy po zakończeniu studiów właśnie w naszym mieście. Pierwsze umowy w ramach tego projektu już zostały podpisane. Teraz z podobną ofertą samorząd wystąpi do studentów pielęgniarstwa.
Nowy projekt ogłoszono dzisiaj na zorganizowanej online konferencji prasowej nie przypadkowo. Właśnie 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia, a zarazem Dzień Pracownika Służby Zdrowia.
– Doświadczenie obecnej epidemii, z którą personel częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego walczy już od roku w bardzo trudnych warunkach, każe nam zatroszczyć się jak najlepiej o przyszłość tego zespołu – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że dzięki temu programowi ma szansę poprawić się zarówno komfort opieki nad pacjentkami i pacjentami szpitala w normalnych okolicznościach, jak i ich bezpieczeństwo w czasie potencjalnych kryzysów, takich jak ten wywołany koronawirusem.
Jak poinformowano, pielęgniarze i pielęgniarki kształcą się już na 3 częstochowskich uczelniach. Do nich właśnie skierowany jest nowy element „medycznego” programu miasta. Projekt zakłada, że o stypendia od miasta będą mogły ubiegać się osoby na III (ostatnim) roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarskiego oraz II (ostatnim) roku studiów II stopnia na tym kierunku. Stypendium będzie miało maksymalną wysokość 1 tys. zł brutto miesięcznie.
Kryterium jego uzyskania będzie średnia ocen nie mniejsza niż 4,0 za poprzedni rok akademicki. Stypendium będzie przysługiwać tylko w czasie trwania roku akademickiego studiów, w okresie od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. W zamian za pomoc finansową, w ciągu 3 miesięcy od uzyskania prawa wykonywania zawodu stypendyści będą musieli podjąć pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym – przynajmniej na 3 lata.
Projekt przedłożony przez prezydenta będzie musiał uzyskać poparcie Rady Miasta. Jeżeli uchwała w tej sprawie zostanie przez radnych podjęta, nabór wniosków na najbliższy rok akademicki ogłosi prezydent Częstochowy na BIP Urzędu Miasta oraz na tablicy ogłoszeń UM – najpóźniej do 30 czerwca danego roku kalendarzowego. Zainteresowani złożą wniosek w UM lub prześlą go pocztą w terminie określonym w informacji o naborze.
(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)