fbpx

Częstochowa. Budowa stadionu Rakowa z opóźnieniem

Pierwotnie termin składania ofert na roboty budowlane związane z przebudową i rozbudową stadionu piłkarskiego przy ul. Limanowskiego 83 można było składać do 19 sierpnia. Jak się okazuje na prośbę potencjalnych wykonawców ,Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy przedłużył procedurę przetargową na te roboty do 10 września.

„Decydując się na wydłużenie okresu składania ofert w przetargu, który wzięliśmy pod uwagę dwa ważne argumenty. – Po pierwsze, prosili nas o to potencjalni wykonawcy. Z reguły wyrażamy na to zgodę, ponieważ chcemy mieć w czym wybierać.  Po drugie, wpłynęło do nas ponad sto pytań, na które sukcesywnie odpowiadają projektanci. Potrzebują jednak więcej czasu” – wyjaśnia Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy

Modernizacja stadionu przy Limanowskiego zakłada przebudowę płyty głównej stadionu (wraz z podgrzewaniem), przebudowę oraz niewielką korektę położenia boisk treningowych. Wybudowany zostanie budynek wielofunkcyjny, uwzględniający wszystkie potrzeby dla szkolenia dzieci i młodzieży, który będzie połączony z zadaszoną trybuną. Na Limanowskiego powstaną także mobilne trybuny, które będą miejscami dla opiekunów zawodników. W planach przewidziana jest też budowa budynków pełniących funkcję zaplecza sportowego, w tym szatnie, toalety, pomieszczenia magazynowe dla sprzętu sportowego. Na obiekcie obowiązkowo znajdą się monitoring, ogrodzenie oraz niezbędne przyłącza.

Częstochowa. Budowa stadionu Rakowa z opóźnieniem 2
© ART Artur GrodzińskiRKS Raków Częstochowa

Realizacja tej inwestycji ma szeroki zakres. Jego wybudowanie spełniałoby wymogi, aby RKS Raków mógł grać w Ekstraklasie na swoim boisku w przyszłym sezonie. W tym roku bowiem występuje w roli gospodarza na stadionie w Bełchatowie. Trwający sezon 2018/2019 jest ostatnim, w którym kluby nie mające swojego obiektu, spełniającego niezbędne wymogi, będą mogły występować w Ekstraklasie na stadionach zastępczych. Później warunkiem koniecznym będzie już posiadanie własnego.

Miasto zastrzegło w przetargu, że potencjalny wykonawca, w pierwszej kolejności będzie musiał wykonać elementy stadionowej infrastruktury niezbędne do gry w ekstraklasie. Chodzi o trybunę wschodnią i południową, wieżę TV, murawę głównego boiska wraz z instalacją służącą do jej ogrzewania, sanitariaty, punkty kasowe, wejścia od strony południowej (z pętli tramwajowej). Będzie miał na to 12 miesięcy od podpisania umowy. Cała inwestycja ma zamknąć się w ciągu dwóch lat.

Miasto Częstochowa i klub RKS Raków czekają na decyzje Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczące wniosków złożonych o dofinansowanie inwestycji kwotą 20,5 mln zł.

Oferty w przetargu można składać do 10 września do godz. 10. Należy je przesyłać drogą elektroniczną za pośrednictwem: https://miniportal.uzp.gov.pl/.

(red./p.s-b.)