Pierwotnie termin składania ofert na roboty budowlane związane z przebudową i rozbudową stadionu piłkarskiego przy ul. Limanowskiego 83 można było składać do 19 sierpnia. Jak się okazuje na prośbę potencjalnych wykonawców ,Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy przedłużył procedurę przetargową na te roboty do 10 września.
„Decydując się na wydłużenie okresu składania ofert w przetargu, który wzięliśmy pod uwagę dwa ważne argumenty. – Po pierwsze, prosili nas o to potencjalni wykonawcy. Z reguły wyrażamy na to zgodę, ponieważ chcemy mieć w czym wybierać. Po drugie, wpłynęło do nas ponad sto pytań, na które sukcesywnie odpowiadają projektanci. Potrzebują jednak więcej czasu” – wyjaśnia Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy
Modernizacja stadionu przy Limanowskiego zakłada przebudowę płyty głównej stadionu (wraz z podgrzewaniem), przebudowę oraz niewielką korektę położenia boisk treningowych. Wybudowany zostanie budynek wielofunkcyjny, uwzględniający wszystkie potrzeby dla szkolenia dzieci i młodzieży, który będzie połączony z zadaszoną trybuną. Na Limanowskiego powstaną także mobilne trybuny, które będą miejscami dla opiekunów zawodników. W planach przewidziana jest też budowa budynków pełniących funkcję zaplecza sportowego, w tym szatnie, toalety, pomieszczenia magazynowe dla sprzętu sportowego. Na obiekcie obowiązkowo znajdą się monitoring, ogrodzenie oraz niezbędne przyłącza.
Realizacja tej inwestycji ma szeroki zakres. Jego wybudowanie spełniałoby wymogi, aby RKS Raków mógł grać w Ekstraklasie na swoim boisku w przyszłym sezonie. W tym roku bowiem występuje w roli gospodarza na stadionie w Bełchatowie. Trwający sezon 2018/2019 jest ostatnim, w którym kluby nie mające swojego obiektu, spełniającego niezbędne wymogi, będą mogły występować w Ekstraklasie na stadionach zastępczych. Później warunkiem koniecznym będzie już posiadanie własnego.
Miasto zastrzegło w przetargu, że potencjalny wykonawca, w pierwszej kolejności będzie musiał wykonać elementy stadionowej infrastruktury niezbędne do gry w ekstraklasie. Chodzi o trybunę wschodnią i południową, wieżę TV, murawę głównego boiska wraz z instalacją służącą do jej ogrzewania, sanitariaty, punkty kasowe, wejścia od strony południowej (z pętli tramwajowej). Będzie miał na to 12 miesięcy od podpisania umowy. Cała inwestycja ma zamknąć się w ciągu dwóch lat.
Miasto Częstochowa i klub RKS Raków czekają na decyzje Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczące wniosków złożonych o dofinansowanie inwestycji kwotą 20,5 mln zł.
Oferty w przetargu można składać do 10 września do godz. 10. Należy je przesyłać drogą elektroniczną za pośrednictwem: https://miniportal.uzp.gov.pl/.
(red./p.s-b.)