fbpx

Częstochowa zabiega o 10 nowych autobusów elektrycznych

Miasto Częstochowa aplikuje o dofinansowanie do zakupu dziesięciu kolejnych autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla MPK. Ogłosiło już przetarg na ich dostawę. Będzie on rozstrzygany pod warunkiem uzyskania środków.  

Częstochowa wnioskuje o fundusze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zeroemisyjny transport – zielony transport publiczny”.

Urząd Miasta ogłosił już przetarg na dostawę autobusów, po to by dotrzymać terminów wskazanych w złożonym projekcie. Jednak równolegle na rozstrzygnięcie konkursu przez NFOŚiGW, bo jeżeli częstochowski projekt nie zostanie zakwalifikowany przetarg zostanie unieważniony.

Częstochowa zabiega o 10 nowych autobusów elektrycznych 2
fot. UM Częstochowy

Projekt zakłada ok. 78 proc. dofinansowania do zakupu autobusów wraz z ładowarkami. Są to przymiarki przed poznaniem ewentualnych ofert przetargowych.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa dziesięciu fabrycznie nowych, kompletnych, niskopodłogowych, elektrycznych autobusów miejskich klasy MEGA (EV – Electric Vehicle) wraz z wyposażeniem elektronicznym i niezbędnymi licencjami, a także dziesięciu stacjonarnych ładowarek o mocy min. 150 kW każda. Przetarg obejmuje też przeprowadzenie szkoleń, dostarczenie dokumentacji, niezbędnych narzędzi i urządzenia diagnostycznego oraz udzielenie wewnętrznej autoryzacji serwisowania i obsługi autobusów ich operatorowi, czyli częstochowskiemu MPK.

Częstochowa zabiega o 10 nowych autobusów elektrycznych 3
fot. UM Częstochowy

Autobusy mają być „przegubowcami” klasy MEGA, długości od 17,5 do 18,5 m, z minimum 105 miejscami dla pasażerów (w tym co najmniej 34 siedzącymi, z uwzględnieniem 12 miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi, w tym czterech siedzisk dla osób o obniżonej sprawności ruchowej). Silniki powinny być mocy nie mniejszej niż 230 kW. Pojazdy mają mieć możliwość odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii oraz funkcję ograniczenia prędkości do 70 km/h.

Dodajmy, że w ubiegłym roku MPK wzbogaciło się o cztery nowe „elektryki” (zakupione z dofinansowaniem ze środków unijnych). W całej autobusowej flocie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie jeździ już blisko pół setki pojazdów z napędem innym niż spalinowy (tj. elektrycznym, hybrydowym i z napędem na sprężony gaz ziemny CNG).

red., mat. UM Częstochowy