Czas na tapety, także przestrzenne.
Coraz więcej osób w trakcie remontów czy wykańczania mieszkań lub domów decyduje się na tapetowanie. Po kilku latach przerwy, gdy wszyscy zdzierali tapety ze ścian i stawiali na farby, znowu papierowe ozdoby ścian są modne.
Nic dziwnego, to świetne przy nieidealnych ścianach, a także, co tu ukrywać, tanie rozwiązanie. Idealnie ukryją wszelkie niedoskonałości na powierzchniach, które chcemy odnowić, ale także wyśmienicie sprawdzają się w trudnych warunkach.
- Większość hoteli stosuje w pokojach właśnie tapety zamiast malowania ścian – opowiada Zbigniew Chlewicki ze Sklepu „Pantera” mieszczącego się przy ul. Piłsudskiego 13/15 w Częstochowie. – Tapety są bowiem trwalsze od ściennych farb, a także pozwalają w ciekawy sposób udekorować wnętrze, stając się interesującym elementem wystroju.
Jak przekonuje Zbigniew Chlewicki, wytapetować można właściwie każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu: pokoje, przedpokoje, a także kuchnie i łazienki, a nawet piwnice. Trzeba tylko wiedzieć, jaki rodzaj tapet wybrać i jak je właściwie położyć. Takich rad pracownicy „Pantery” udzielają bardzo chętnie, a wiedzą, co mówią, bo sklep specjalizuje się w tej branży już 27 lat. - Przez te lata zdobyliśmy sobie wiernych klientów, którzy przez lata, przy każdym praktycznie remoncie zaopatrują się u nas w tapety i kleje – mówi właściciel sklepu. – Właściwie od zawsze istnieje stałe grono wielbicieli takiego sposobu odnawiania ścian. Ci klienci wracają do nas od lat. Wybór mamy naprawdę duży, więc każdy z pewnością coś dla siebie znajdzie.
Oczywiście moda związana z tapetami i tapetowaniem przez lata funkcjonowania sklepy wielokrotnie się zmieniała. Jak opowiada Zbigniew Chlewicki, kolorystyka i deseń tapet bywał różny i dostosowywał się do mody związanej z wyposażeniem wnętrz. - Jeszcze kilka lat temu w kolorystyce dominowały ciepłe odcienie brązu i beżu, teraz od ubiegłego roku mamy prawdziwy boom na szarości i odcienie srebra – opowiada Zbigniew Chlewicki. – Zmienił się także sposób wykorzystywania tapet. Często są stosowane jako element typowo dekoracyjny. Często tapetowana jest tylko jedna ściana w pokoju, na przykład za kanapą czy szafką telewizyjną. Reszta ścian bywa malowana lub tapetowana neutralną, prawie pozbawioną wzorów tapetą w tym samym kolorze. Wyrazisty, kwiatowy lub geometryczny wzór jest stosowany, jako element dekoracyjny pokoju. Z myślą o takim rozwiązaniu producenci przygotowują całe zestawy do tapetowania wnętrz.
Ostatnio niezwykle popularne są fototapety oraz tapety 3d. Jak przekonuje Zbigniew Chlewicki, mogą być one doskonałym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach, a także we wnętrzach, które trzeba na nowo zaaranżować. Tapety te najczęściej wykorzystywane są w salonach oraz sypialniach. Okazuje się, że doskonale sprawdzą się także w innych pomieszczeniach, chociażby w kuchniach. - Takie tapety to artystyczne obrazy, które wprowadzają w mieszkaniu czy domu unikalny klimat oraz pozwolą na jego optyczne powiększenie. – opowiada właściciel „Pantery”. -Stwarzają wizualny efekt głębi. Osoba spoglądająca na ścianę odnosi wrażenie, jakby sama znajdowała się wewnątrz obrazu widocznego na tapecie. Efekt taki uzyskuje się dzięki matematycznym wzorom, a także dzięki zastosowaniu światłocieni oraz gry barw.
Wybór tapet 3d jest duży. Są to zarówno tapety z wzorami geometrycznymi, jak i widokami nawiązującymi do przyrody lub krajobrazów. W kuchni także takie rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane. Tutaj nie musimy kłaść wzorów z motywami typowo kulinarnymi, na przykład z jedzeniem czy kawą. Abstrakcyjne, geometryczne wzory także w tym pomieszczeniu zdadzą egzamin.
– Tapety, zarówno 3d, jak i tradycyjne, to doskonały wybór w trakcie remonty, czy urządzania domu – opowiada Zbigniew Chlewicki. – Nie obawiajmy się tapet. Doskonale sprawdzą się one zarówno w pokoju, jak i łazience czy kuchni. W tych dwóch ostatnich przypadkach oczywiście należy wykorzystywać tapety i kleje dedykowane właśnie tym pomieszczeniom. Dobrze położona tapeta, jak przekonuje właściciel „Pantery”, może wytrzymać wiele lat – dodaje. - (IBS, fot. pixabay)