fbpx

Pokonkursową wystawę „Cyberfoto 2022” zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć!

Już tylko do piątku, 27 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w  Częstochowie można oglądać pokonkursową wystawę  „Cyberfoto  2022”. Triumfatorką jubileuszowej  edycji okazała się Kamila Rosińska-Blade.

W tym roku Międzynarodowy Konkurs  Cyfrowej Fotokreacji  „Cyberfoto” doczekał się jubileuszowej, 25. odsłony. Historia wydarzenia sięga 1997 r. Pierwsza edycja  konkursu odbyła się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Dziś to największy tego typu konkurs w Polsce, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Pomysłodawcą i komisarzem  konkursu oraz wystawy jest Sławomir Jodłowski,  artysta-fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu Ośrodka, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Pokonkursową wystawę "Cyberfoto 2022" zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć! 2
Wernisaż pokonkursowej wystawy Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto 2022” (fot. Regionalny Ośrodek Kultury/Facebook)

-Dwadzieścia pięć lat istnienia konkursu „Cyberfoto” to dla mnie jednocześnie ważny i niezapomniany czas kontaktu ze sztuką nową, nowatorską, ale także czas głębokich refleksji nad sensem postrzegania świata. Wiele przez te lata zmieniło się, przewartościowało, nabrało przeciwstawnych znaczeń, aby zaistnieć w sposób odmienny, w innej rzeczywistości. Kontakt bezpośredni z artystami, jak i z ich pracami dostarczył mi niezapomnianych doznań i emocji, tak ważnych w moim życiu. To w dużej mierze dzięki nim kształtował się i dalej formuje się mój światopogląd na zawiłości i złożoności tego, co mnie otacza – zaznacza Jodłowski.

Patronami „Cyberfoto 2022” są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym  –  Marszałek  Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Pokonkursową wystawę "Cyberfoto 2022" zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć! 3

168 prac 48 autorów

Celem konkursu od początku jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez  zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia do jubileuszowej edycji „Cyberfoto” przyjmowano do 1 kwietnia,  a konkurs był dostępny  dla wszystkich  fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych była zaś tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową. W tym roku na konkurs nadesłano 168 prac 48 autorów.  Na wystawę zakwalifikowano zaś 87 prac 45 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 7 kwietnia.

Obradom przewodniczył dr Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W komisji zasiedli także artysta-fotografik Krzysztof Muskalski, prezes Fotoklubu RP Małgorzata Dołowska oraz wspomniany już Sławomir Jodłowski.

Pokonkursową wystawę "Cyberfoto 2022" zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć! 4
Wernisaż pokonkursowej wystawy Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto 2022” (fot. Regionalny Ośrodek Kultury/Facebook)

Kto otrzymał nagrody?

Wyniki obrad jurorów  poznaliśmy 6 maja podczas  otwarcia  wystawy pokonkursowej  w siedzibie ROK-u przy  ul. Ogińskiego 13a. Niestety, wśród  nagrodzonych  nie ma   w tym roku reprezentantów Częstochowy i regionu.

Zdobywczynią pierwszej nagrody w wysokości 2,5 tys. zł została Kamila Rosińska-Blade z Warszawy. Nagrodzono prace „Jako na górze, tak i na dole/Wierzę w noce”. Przypomnijmy, że ta sama autorka  triumfowała również  podczas 23. odsłony „Cyberfoto”. Wówczas doceniono pracę „Nigredo”.

Drugą lokatę zajął Krzysztof Strzoda z Katowic za prace „No title biodive(r) sity [triptich]” (nagroda wynosiła 1,5 tys. zł). Trzecim miejscem (i nagrodą w wysokości 800 zł) komisja nagrodziła zaś Piotra Kosińskiego z Łodzi i prace „(Nie tylko ziemska rzeczywistość)”.

Pokonkursową wystawę "Cyberfoto 2022" zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć! 5
Wernisaż pokonkursowej wystawy Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto 2022” (fot. Regionalny Ośrodek Kultury/Facebook)

Przyznano także trzy wyróżnienia w wysokości 400 zł każde. Otrzymali je Jacek    Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry, Eugeniusz Nurzyński z Gdańska oraz Magdalena Samborska z Pabianic.

To nie koniec laureatów. Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzymał Andrzej Maląg z Warszawy.

Nagrodę przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego otrzymał Radosław Wróbel  z   Wrocławia, a nagrodę Małgorzaty Dołowskiej, prezesa Fotoklubu RP otrzymał Andrzej Hajdasz z Poznania.

Nagrodzony został również sam Sławomir Jodłowski. Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Dołowska odznaczyła go srebrnym medalem za „Fotograficzną twórczość”.

Pokonkursową wystawę "Cyberfoto 2022" zobaczycie już tylko do piątku! Warto się pospieszyć! 6
Wernisaż pokonkursowej wystawy Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto 2022” (fot. Regionalny Ośrodek Kultury/Facebook)

Wystawa trwa do 27 maja

Jeśli chodzi o 45 nazwisk autorów, których prace do 27 maja będzie można oglądać  w Galerii Art Foto, częstochowian na niej nie brakuje. Na pokonkursową wystawę  trafiły fotografie autorstwa Michała Bogacza, Małgorzaty Kozakowskiej, Tomasza   Zająca, Joanny Lamch, Edyty Pilichowskiej, Doroty Pliszki i Joanny Sidorowicz. Na liście autorów znaleźli się również przedstawiciele naszego regionu: Anna Tukajska-Drzazga z Kłobucka, Czesława Włuka z Lublińca oraz Piotr Cieślak z Przystajni.

Podsumowaniem jubileuszowej edycji konkursu jest również dwujęzyczny katalog. Szczegóły: www.rok.czestochowa.pl i www.cyberfoto.czest.pl.

Zuzanna Suliga